Η Αναντολού Εφές νίκησε με 80-71 την Φενέρμπχατσε και μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-3 χάρη στη μεγάλη ανατροπή που έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό από την πλευρά των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αφού πήραν προβάδισμα 14 πόντων (6-20) λόγω του ότι έτρεξαν σερί 12-0. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέτρεψαν το σκορ χάρη στην εξαιρετική τους επίδοση στην επίθεση και μείωσαν την διαφορά στο -7 (30-37) όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες της Εφές πίεσαν ακόμα πιο πολύ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 52-52. Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν χαμένοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν σημειώνοντας 28 πόντους κάτι που τους έδωσε μία άνετη νίκη με 80-72 και την ελπίδα να συνεχίσουν να προσπαθούν για την ανατροπή της σειράς ώστε να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστές των νικητών ο Έρτελ με 24 πόντους (8/14 σουτ), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Γκρέιντζερ με 17 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Ντάνστον με 11 πόντους (4/6 διπ.) και 3 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Φενέρ που ήταν σε κακό βράδυ διακρίθηκαν ο Βέσελι με νταμπλ-νταμπλ 12 πόντους (4/8 διπ.) και 15 ριμπάουντ και ο Ντατόμε με 19 πόντους (8/14 σουτ) και 5 ριμπάουντ.

Πλέον η σειρά περνάει στην έδρα της Φενέρ όπου με νίκη κατακτάει το 2ο πρωτάθλημα της από την εποχή που την ανέλαβε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς.