Σε ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα πέρασε με νίκη από την έδρα της Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα με 102-98.

Οι Πρωταθλητές Τουρκίας δεν ήταν καλοί στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω με 27-24, όμως στην δεύτερη περίοδο αντέδρασαν και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 48-46. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του κόουτς Δέδα πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 72-68. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε πραγματικά «μάχη» η οποία έληξε χωρίς νικητή με το ματς να οδηγείται στην παράταση με σκορ 92-92. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι άμυνες και η κούραση είχαν τον πρώτο λόγο με την Φενέρ τελικά να φεύγει νικήτρια με 102-98.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο «μαγικός» Κώστας Σλούκας που είχε σε 20 λεπτά συμμετοχής 26 πόντους (3/6διπ, 2/6τριπ και 14/15 βολές), 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του Έλληνα γκαρντ ήταν ο Ουντό που έκανε double double με 19 πόντους (7/8διπ.) και 11 ριμπάουντ και ο Ντατόμε με 13 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζέφερσον με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.