Κάνοντας μία εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο, η Αναντολού Εφές επικράτησε της Γκαζιαντέπ με σκορ 83-71, στον πρώτο αγώνα για τα playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα από την Κωνσταντινούπολη, ξεκίνησε πολύ δυναμικά το τέταρτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα σερί 15-0 και έτσι κατάφερε να πάρει εύκολα την νίκη και να κάνει το 1-0 στα playoffs.

Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Σάριτς με 21 πόντους ενώ Ερτέλ και Ντάνστον σημείωσαν 12 πόντους ο καθένας. Για την ομάδα του Στέφανου Δέδα περισσότερους πόντους πέτυχαν οι Στόουν και Ράουτινς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 16-19, 39-44, 62-62, 83-71

Το 1-0 έκανε και η Νταρουσάφακα, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Μπάνβιτ με 77-76.  Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, όμως τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να υπερασπιστούν την έδρα τους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χαραγκόντι με 23 πόντους, ενώ ο Ερντέν πρόσθεσε 14π. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μόερμαν με 27 πόντους.