Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Αναντολού Εφές με 84-72 κι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος. Η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει από το -12, φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-57, 30′), όμως η Φενέρ απάντησε άμεσα και με μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο (27-15 επιμέρους σκορ), υπερασπίστηκε επιτυχώς την έδρα της.

Η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 23-16 λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-19, 10′). Η Εφές δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά κι έτσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (43-33, 20′).

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε προς στιγμήν, καθώς η Εφές ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, με αποτέλεσμα να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (57-57, 30′). Ωστόσο, η Φενέρ απάντησε άμεσα και με 9-0 σερί στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (66-57). Από εκεί και μετά, η συνέχεια ανήκε πλήρως στους γηπεδούχους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την τέταρτη περίοδο με (27-15 επιμέρους σκορ), στο δρόμο τους για το 2-1 επί της Εφές.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Βέσελι πρόσθεσε 16π. Κάλινιτς και Ντατόμε ακολούθησαν με 10 πόντους, ενώ από την πλευρά της Εφές ξεχώρισε ο Σάριτς με 18 πόντους.