Χάρη σε καλάθι του Όστιν Ντέι στο τέλος της αναμέτρησης, η Γαλατάσαραϊ “απέδρασε” από την έδρα της Τόφας με 82-80 για τη 2η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι το τέλος, με την Τόφας να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 80-80, 6” πριν το τέλος. Όμως, στην τελευταία ουστιαστικά επίθεση του αγώνα, ο Όστιν Ντέι ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, χαρίζοντας τη νίκη στη Γαλατάσαραϊ, καθώς στα 2” που απέμειναν η Τόφας δεν πρόλαβε να εκδηλώσει ουσιαστικά επίθεση.

Ο Ντέι ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Γκιουλέρ (16π.), ο Σιλμπ (13π.) και ο Τάιους (12π.). Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν ο Μεχία (26π.) και ο Μίτσιτς (20π.).

Αντιθέτως, η Νταρουσάφακα δεν απέφυγε τη βαθμολογική απώλεια, καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 93-88 (80-80 κ.α.) από τη Μπάνβιτ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ βρέθηκε στο -13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-30, 20′), όμως κατάφερε χάρη στην πολύ καλή τέταρτη περίοδο (30-19 επιμέρους σκορ) να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι κι υποχρέωσαν τη Νταρουσάφακα στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε από την πλευρά των νικητών ο Τζόρνταν Θίοντορ με 32 πόντους, ενώ από τη Νταρουσάφακα ξεχώρισε ο Ουαναμέικερ με 20π.