Με σπουδαία νίκη ξεκίνησε το 2017 η Φενέρμπαχτσε των Κώστα Σλούκα και Ζέλικο Ομπράντοβιτς η οποία κέρδισε το εντός έδρας ντέρμπι με την Αναντολού Εφές με 81-75. Πλέον οι Πρωταθλητές Τουρκίας είναι πρώτοι στην βαθμολογία μαζί με την Μπεσίκτας και την Εφές με ρεκόρ 11-2.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να παίξουν άμυνα και πήραν προβάδισμα με 6 πόντους (20-14). Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα ισορρόπησαν και η διαφορά δεν μεγάλωσε αφού οι παίκτες του κόουτς Περάσοβιτς βρήκαν επιθετικά ρυθμό και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 41-34. Στο δεύτερο μέρος η Φενέρ έχασε την αμυντική της συγκέντρωση με αποτέλεσμα η Εφές να μειώσει κιάλλο στο σκορ (61-56), αλλά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η δύναμη της έδρας και οι περισσότερες επιθετικές λύσεις της ομάδας του κόουτς Ομπράντοβιτς έδωσαν την νίκη στα «καναρίνια» με 81-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντίξον με 18 πόντους, ο Σλούκας που για μία ακόμα φορά έκανε την διαφορά με 17 πόντους και ο Ντατόμε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-34, 61-56, 81-75