Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα πέρασε με δυσκολία από την έδρα της Γιεσιλγκιρεσούν με 72-61 κάνοντας ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο μέρος η Φενέρ δεν ήταν καλή και δυσκολευόταν πολύ και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 38-37. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ζοτς «έσφιξαν» πολύ την άμυνα τους και δέχθηκαν μόλις 11 πόντους, αλλά μπροστά δεν κατάφεραν να σκοράρουν με ευκολία και αύξησν το προβάδισμα τους μόλις στο +6 (48-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλαλξε το σκηνικό και η Φενέρ με όπλο την άμυνα πήρε το πρώτο της διπλό στο φετινό Πρωτάθλημα με 72-61.

Κορυφαίοι για τους Πρωταθλητές Τουρκίας ήταν ο Νάναλι με 14 πόντους, ο Μπογκντάνοβιτς με 13 και ο Άντιτς με 11 πόντους.