Τέσσερις αγώνες από τους πέντε που έγιναν στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος, έληξαν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη! Μόνο η Ερντέμισπορ κράτησε την έδρα της κερδίζοντας την Γκαζιάντεπσπορ, με 84-78.

Η Ολίν Εντιρνέ είχε δύσκολο έργο απέναντι στην του βαθμολογικού πίνακα Μπάνβιτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (35-35 ημίχρονο) και να προβληματίσουν έντονα τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (50-47 τέλος 3ης περ.) και το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέριες.

Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν άστοχος στο τέλος, σε τρίποντο για την νίκη, αλλά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με 16 πόντους (4/8δίπ., 2/5τρίπ., 2/2β.), 1ασίστ, 2 κλεψ., 3ριμπ., σε 30′ συμμετοχής.

Δύσκολη νίκη για την Γαλατάσαραϊ 78-77 απέναντι στην Αλιάγα, με κορυφαίο για άλλη μία αναμέτρηση, τον Τζαμόντ Γκόρντον (14π.).