Στο 9-0 ανέβασε το ρεκόρ της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Βαλένθια μετά και την επικράτηση της στην έδρα της Σεβίλλης με 81-67 για την 9η αγωνιστική, με τη Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη να γνωρίζει την ήττα με 101-80 στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ. Ήττα-σοκ η Λαμποράλ Κούτσα από την Τενερίφη (92-98), εύκολα η Μπαρτσελόνα τη Μανρέσα (60-75)

Η Βαλένθια του Πέδρο Μαρτίνεθ έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό σερί της, περνώντας νικηφόρα και από τη Σεβίλλη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα τους πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με  28-30. Στην επανένρξη η Βαλένθια επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της και αφού αρχικά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +8(49-57), στη συνέχεια κατάφερε να ξεφύγει και διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 67-81. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράφα Μαρτίνεθ με 22 πόντους(5/6 τρίποντα), με τον Τζάστιν Χάμιλτον να τον ακολουθεί με 15 πόντους.

Την ήττα με 101-80 γνώρισε η Μούρθια στο “Barclaycard Center” της Μαδρίτης από τη Ρεάλ, με το ρεκόρ της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη να βρίσκεται πλέον στο 3-6. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 22-19 και τη Ρεάλ να βρίσκεται στο +8(51-43) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμα τους σε διψήφια νούμερα(57-46) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να κρίνεται οριστικά στα τελευταία δέκαλεπτά, όπου η Ρεάλ με επιμέρους σκορ τέταρτης περιόδου 24-14, κατάερε να ξεφύγει, φτάνοντας στο τελικό 101-80. Τζέισι Κάρολ και Σέρχιο Γιούλ είχαν από 16 πόντους για τους νικητές, με τους Κελάτι και Καμπάτσο να ξεχωρίζουν από πλευράς Μούρθια, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη θέση μαζί με τη Ρεάλ, εξακολουθεί να βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 75-60 εκτός έδρας επί της Μανρέσα. Κορυφαίος των “μπλαουγκράνα” ήταν ο Ντόελμαν με 14 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Τόμιτς με 12. Σε ό,τι αφορά το Στράτο Περπέρογλου, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 8 πόντους (5/6 βολές, 0/2 2π., 1/3 3π.) και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πέτυχε 5 πόντους (1/1 2π., 1/2 3π.), μαζεύοντας παράλληλα 2 ριμπάουντ σε 10:33”.

Αντιθέτως, η Λαμποράλ Κούτσα υπέστη ήττα-σοκ από την Τενερίφη με 92-98 εντός έδρας κι έτσι “έπεσε” στην 3η θέση της βαθμολογίας με 7-2. Ο Σέκουλιτς ήταν ο “δήμιος” των Βάσκων, έχοντας 29 πόντους, ενώ από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Σενγκέλια με 24. Πολύ καλός αλλά όχι αρκετός για να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος είχε 13 πόντους (3/4 βολές, 5/10 2π.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:35”