Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε εκτός έδρας την Μπεσίκτας με 77-69 για την 3η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παραμένει αήττητη σε ακόμη ένα αγώνα, μετά και το δύο στα δύο στην Ευρωλίγκα επί της Μπαρτσελόνα την Παρασκευή 25/10! Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον πρώην “ερυθρόλευκο” Ντόρον Πέρκινς (25π., 4ριμπ.), ξεκίνησαν το παιχνίδι προηγούμενοι στο τέλος της 1ης περιόδου με 19-18. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, δίχως όμως αποτέλεσμα, για το 34-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η “Φενέρ” μπήκε καλύτερα στο παρκέ, έτρεξε ένα σερί 8-0 και με επιμέρους σκορ 11-21 στην 3η περίοδο ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (45-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους , μειώνοντας στο τελευταίο λεπτό σε 67-70 με δύο εύστοχες βολές του Πέρκινς. Εκεί, οι φωνές του “Ζοτς” έπιασαν τόπο και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μέλι Μαχμούτογλου στο τέλος σφράγισαν τη νίκη με 77-69.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λούκα Ζόριτς, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (6/10 δίπ., 3/5 β.) και 12 ριμπάουντ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για την Μπεσίκτας ξεχώρισε ο Ντόρον Πέρκινς, ο οποίος δείχνει να βρίσκει τον… χαμένο του εαυτό στην Τουρκία, με 25 πόντους (7/12 δίπ., 1/1 τρίπ., 8/9 β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπράντλεϊ Μπάκμαν με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.