Το 1-0 στη σειρά των γερμανικών πλέι οφ κατάφερε και η Ουλμ, νικώντας εντός έδρας την Άρτλαντ, με 83-68. Το 2ο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Τετάρτη (08/05, 20:30) στην έδρα της Άρτλαντ.

Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο παιχνίδι (21-13 1η περίοδο), με τους παίκτες της Άρτλαντ να αντεπιτίθενται στο 2ο δεκάλεπτο (24-31 επιμέρους σκορ) και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα, με το 45-44. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ουλμ να καταφέρνει στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να έχει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (62-58 3η περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας πολύ την άμυνα τους, κατάφεραν με 21-11 επιμέρους σκορ, να φτάσουν στη νίκη (83-68) και το 1-0.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Τζον Μπράιαντ, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής, μαζί με τον Άλαν Ρέι, ο οποίος πέτυχε και αυτός 24 πόντους σε 34’.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πόποβιτς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 26’ συμμετοχής και ο Τέιλορ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.