Αν και θα μπορούσε να είχε πιο εύκολο έργο, η ουσία είναι ότι η Ζαλγκίρις κατάφερε να διατηρήσει την έδρα της και να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών με αντίπαλο τη Λιέτουβος Ρίτας, χάρη στο τελικό 73-66. Οι παίκτες του Γκιντάρας Κράπικας, είχαν μάλιστα προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων ήδη από το ημίχρονο, προηγούμενοι με 43-31, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν ουσιαστικά να απειλήσουν για την ανατροπή.

Ο Αρτούρας Μιλάκνις ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών σκοράροντας 18 πόντους, με τον Άντερσον να προσθέτει άλλους 14. Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς και Αντάνας Καβαλιάουσκας ξεχώρισαν από πλευράς φιλοξενούμενων, με έκστο να πετυχαίνει 17 πόντους.