Το 2-2 κατάφερε να κάνει η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, νικώντας την, με 74-69. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Σιένα να κάνει ένα… “ξέσπασμα” στο 4ο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο (18/05) στις 21:30, αυτή τη φορά στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στον αγώνα και συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, για το 20-19 της περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην περίοδο, με την Σιένα να κλείνει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή στο σκορ, 35-34. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν γρήγορα, για το 54-53 της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, η Σιένα έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι, καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ, 21-16 να πάρει την πολύτιμη νίκη-ισοφάριση, με 75-69.

Ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 8 πόντους (4/4 δίπ.) και 3 ριμπάουντ σε 13′ συμμετοχής. Ο Αντώνης Φώτσης, πρόσθεσε 2 πόντους (1/1 δίπ., 0/2 τρίπ.) και 1 ασίστ σε 21′ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους, ο Λάνγκφορντ με 21 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Μπόμπι Μπράουν με 17 πόντους (5/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 7/8 β.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 30′ συμμετοχής. Καλοί επίσης, ο Μπένζαμιν (12 ριμπ.) και ο Καραρέτο (1 ριμπ.) με 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Βενέτσια του Αντρέα Ματσόν πήρε νίκη-ανάσα, με 84-72 εναντίον της Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα (15 π.), μειώνοντας την σειρά σε 3-1. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο (18/05) στις 21:30, στην έδρα της Βαρέζε αυτή τη φορά. Οι γηπεδούχοι, καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έκαναν το… τέλειο ξεκίνημα (31-18 1η περίοδο), πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με 19 πόντους διαφορά (52-33)! Στην επανάληψη, οι παίκτες της Βαρέζε δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ (73-53 3η περίοδο) και απλά στο 4ο δεκάλεπτο, μείωσαν, για το τελικό 84-72.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, με 15 πόντους (3/3 δίπ., 3/6 τρίπ.) και 4 ριμπάουντ σε 18′ συμμετοχής. Καλός και ο Μπράιαντ Ντάνστον με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ο Κλαρκ Κίντρεν με 18 πόντους (3/5 δίπ., 3/5 τρίπ., 3/4 β.), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 35′ συμμετοχής. Καλός και Άλβιν Γιανγκ με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.