Νίκη τετράδας για τη Ροάν, που κέρδισε εντός έδρας την πρωτοπόρο Γκραβελίν 80-76, βάζοντας «φωτιά» στην κορυφή, όπου πλέον ισοβαθμούν τρεις ομάδες. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 15-10, το ίδιο ακριβώς με τη Λε Μαν. Από την άλλη, η Γκραβελίν έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή και πλέον ισοβαθμεί με 17 νίκες με τις Σαλόν Σαονέ και Στρασβούργο.

Η Ροάν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα επιθετικά κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με ένα καλάθι διαφορά (21-19). Στη δεύτερη περίοδο η πρωτοπόρος Γκραβελίν, με συνεχόμενους πόντους του Κένεντι Ουίνστον, πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και μαζί το προβάδισμα (48-41 ημίχρονο).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα βρίσκοντας λύσεις επιθετικά (5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), αλλά κυρίως χάρη στην εξαιρετική της άμυνα, που κράτησε τη Γκραβελίν στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ροάν είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά η  Γκραβελίν ήταν σε… απόσταση αναπνοής.

Ο Γκράντιτ, κορυφαίος του αγώνα για τη Ροάν, έκανε το 75-70, 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ενώ ο Έντουαρντς, επίσης σε πολύ καλή μέρα, με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 77-74. Ο Κένετι Ουίνστον μείωσε στον πόντο (77-76) στο τελευταίο λεπτό, με τον Γκρέι με 1/2 βολές να κάνει το 78-76.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού στα τελευταία δευτερόλεπτα αστόχησε στο τρίποντο της νίκης κι ο Γκρέι, με 2 εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το τελικό 80-76. Αρκετοί οι διακριθέντες της Ροάν  στον αγώνα, αφού οι Γκράντιτ (19π), Σαμίκ (13π), Γκρέι (14π), Κόλλινς (11π) και Φιλίπ Αμαγκού (11π) ήταν σε καλή μέρα. Από την άλλη η τριάδα Ουίνστον (21π), αν και μοιραίος, Έντουαρντς (18π) και Βατί (13π) ήταν όλα τα λεφτά.

Η βαθμολογία σε 25 αγώνες:
Γκραβελίν 17-8, Στρασμπούργκ 17-8, Σαλόν Σαονέ 17-8, Λε Μαν 15-10, Ροάν 15-10, Βιλερμπάν 14-11, Παρί 13-12, Ναντέρ 13-12, Ντιζόν 12-13, Ορλεάν 12-13, Χάβρη 11-14, Σολέ 11-14, Λιμόζ 10-15, Νανσί 8-17, Μπουλαζάκ 8-17, Πουατιέ 7-18.