Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε η Βαλένθια στο 1ο παιχνίδι των ισπανικών πλέι οφ, με αντίπαλο τη Σαραγόσα, την οποία σκόρπισε με 38 πόντους διαφορά, 80-42! Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (26/05) στην έδρα της Σαραγόσα αυτή τη φορά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα μπροστά στο κοινό τους και στο πρώτο μισό είχαν μια διαφορά 14 πόντων (37-23 ημίχρονο). Στην επανάληψη, επέστρεψαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι (23-8 επιμέρους σκορ, 60-31 3η περίοδο) και οι παίκτες της Σαραγόσα δεν μπόρεσαν να προβάλουν καμία αντίσταση, για το συντριπτικό 80-42!

Πρώτος σκόρερ για την Βαλένθια, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 15 πόντους (6/7 δίπ., 0/1 τρίπ., 1/1 β.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Μαρτίνεθ (2 ριμπ,.) και ο Φαβεράνι (9 ριμπ.) με 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τζάστιν Ντόελμαν πρόσθεσε άλλους 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε, ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 17 πόντους (4/4 δίπ., 3/5 τρίπ.)3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27’ συμμετοχής.