Στο μεγάλο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ισπανίας, λίγο μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, η Λαμποράλ Κούτσα επεφύλασσε… εκατοστάρα στην Μπαρτσελόνα! Εκμεταλλευόμενη την έδρα της, η βασκική ομάδα επιδόθηκε σε ένα τρομερό επιθετικό “κρεσέντο”, χάρη στο οποίο είχε ήδη σημειώσει 48 πόντους από το ημίχρονο, ενώ μόνο στην τελευταία περίοδο πέτυχε 33 πόντους! Κάπως έτσι, το σκορ έφτασε στο 103-94, με πολλούς παίκτες να είναι πρωταγωνιστές της. Αν και αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, ο Ντέιβις Μπέρτανς είχε ήδη κάνει πολύ μεγάλη ζημιά, όντας πρώτος σκόρερ του συνόλου του Ίμπον Ναβάρο με 19 πόντους και 5/5 τρίποντα! Σαν Εμετέριο και Μάικ Τζέιμς τον ακολούθησαν με 17 πόντους, ενώ ο Φαμπιάν Κοζέρ σημείωσε 12 πόντους. Καταλυτική η παρουσία του Κόλτον Άιβερσον, ο οποίος πέραν των 7 του πόντων, είχε και 8 ριμπάουντ, εκ των οποίων 5 επιθετικά. Όλα αυτά, σε ένα ακόμη καλό μεσημέρι των Αμπρίνες και Σατοράνσκι, με αμφοτέρους να έχουν 17 πόντους. Ο Άντε Τόμιτς, που ήταν ένας από τους δύο “Μπλαουγκράνα” που αποβλήθηκαν με 5 φάουλ (ο άλλος ήταν ο Σατοράνσκι), πέτυχε 15 πόντους.

Η αποστολή στις Κανάριες Νήσους αποδείχθηκε δύσκολη υπόθεση για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έβλεπε την Γκραν Κανάρια να την περιορίζει στους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, και παράλληλα να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων στο ημίχρονο (38-28). Στην επανάληψη, όμως, οι παίκτες του Λάσο άλλαξαν την αγωνιστική τους εικόνα, και ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να σημειώσουν σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος 60 πόντους και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Απέφυγαν, έτσι, το “σοκ” και παρέμειναν μία νίκη μακριά από τη Μάλαγα, χάρη στο τελικό 80-88. Οι “Μερένχες” είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, μεταξύ των οποίων και ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος είχε 10 πόντους. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γιουλ και Νοσιόνι, με 14 πόντους έκαστος. Για τους γηπεδούχους, κορυφαίοι ήταν οι Κένταλ και Νιούλι, με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.