Η Νίζνι Νόβγκοροντ έκανε την έκπληξη και κέρδισε την Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης εκτός έδρας με 62-57 για τα πλέι οφ της Vtb λίγκας, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 1-1. Παρά την ήττα όμως η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη παραμένει το φαβορί, καθώς έχει και τον τρίτο αγώνα στην έδρα της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Σπαρτάκ. Ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 24-15, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά (37-23), χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και τη μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η Σπαρτάκ προσπάθησε να αντιδράσει, ανεβάζοντας την απόδοσή της, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίσδης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 13 πόντους (5/7δ, 3/4β), 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 3 κλεψίματα σε 32 λεπτά συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Ζάκαρι Ράιτ με 15 πόντους. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Αντόνοφ (13π) και Ζακοβένκο (12π).