Διπλό” για την Αρμάνι Μιλάνο του Αντώνη Φώτση, στην έδρα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκέρι, νικώντας για την 29η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, την Καντού, με 78-69. Μεγάλη εμφάνιση του Ντούσαν Σάκοτα (22π.), στην εντός έδρας νίκη της Βαρέζε απέναντι στην Σκαβολίνι. Άλλη μία ήττα για την Μπίελα του Δημήτρη Τσαλδάρη (11π., 3/6 τρίπ.) από την Ρόμα, ενώ ο Νταν Μαυραειδής, δεν αγωνίστηκε στην ήττα της Καζέρτα, εκτός έδρας απέναντι στην Σάσαρι.

Η Σιένα κέρδισε εκτός έδρας την Μοντεγκρανάρο και παρέμεινε στην θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη μα την Αρμάνι Μιλάνο, ενώ η Ρέτζιο Εμίλια έχασε εντός έδρας από την 11η Κρεμόνα. Μεγάλο “διπλό” για την Μπόλονια στην έδρα της Μπρίντιζι, ενώ πλεονέκτημα για την 8αδα απέκτησε η Βενέτσια, νικώντας την Αβελίνο εκτός έδρας.

Την υπεροχή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο (11-21 1η περίοδος), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με 34-41. Στην επανάληψη, η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού, Αντρέα Τρινκέρι, συνέχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα, μένοντας κι άλλο πίσω στο σκορ (53-65 3η περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με την διαφορά να μειώνετε λίγο και την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη που την κρατά ισόβαθμη με την Σιένα στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αντώνης Φώτσης σημείωσε 8 πόντους (2/4 τρίπ., 2/2 β.), 6 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 28’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι Μιλάνο ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 25 πόντους (6/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 7/7 β.) και 3 ριμπάουντ σε 30’. Ο Γιάννης Μπουρούσης είναι τραυματίας.

Για την Καντού ξεχώρισ,ε ο Αραντόρι Πιέτρο με 17 πόντους (5/9 δίπ., 1/4 τρίπ., 4/5 β.), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Καλός και ο Ταμπού Τζόναθαν με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Βαρέζε στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε από την Σκαβολίνι (15-19 1η περίοδο), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με την ελάχιστη τιμή, 42-41. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοση τους (60-57 3η περίοδο), πριν έρθει το… “ξέσπασμα” τους στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ, 25-13…”καθαρίσουν” τον αγώνα.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν… όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους σκοράροντας 22 πόντους σχεδόν αλάνθαστος (4/5 δίπ., 4/4 τρίπ., 2/2 β.). Επίσης μάζεψε 6 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής! Ακολούθησαν ο Γριν με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ντάνστον με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μπαρμπούρ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν ο Στίπτσεβιτς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Κροσαριόλ με 14 και 5 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η βαθμολογία μετά από 29 αγωνιστικές:
Βαρέζε 23-6, Σάσαρι 21-8, Ρόμα 19-10, Αρμάνι Μιλάνο 18-11, Σιένα 18-11, Ρέτζιο Εμίλια 17-12, Καντού 16-13, Βενέτσια 15-14, Kαζέρτα 13-16, Αβελίνο 12-17, Κρεμόνα 12-17, Μοντεγκρανάρο 11-18, Μπρίντιζι 11-18, Σκαβολίνι 10-19, Βίρτους Μπολόνια 10-19, Μπιέλα 6-23.