Την νικηφόρα πορεία τους συνέχισαν οι δύο πρωτοπόροι του γαλλικού πρωταθλήματος, Γκραβελίν και Στρασβούργο, οι οποίες αγωνιζόντουσαν εντός έδρας. Η μεν Γκραβελίν επιβλήθηκε της Πουατιέ 73-60, με τον Κένεντι Ουίνστον να έχει για τους νικητές, 12 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής, το δε Στρασβούργο κέρδισε την Χάβρη 83-73. Αμφότερες έφτασαν τις 16 νίκες σε 22 παιχνίδια και συνεχίζουν χέρι-χέρι να οδηγούν την κούρσα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής θύμα έκπληξης έπεσε η τρίτη Σαλόν Σαονέ, η οποία έχασε εκτός έδρας από την Ορλεάν με 71-69. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με 9 πόντους στο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική άμυνα της Ορλεάν, με αποτέλεσμα να κυνηγούν στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Σαλόν Σαονέ προηγήθηκε 69-68 με καλάθι του Σιλμπ αλλά ένα τρίποντο του εξαιρετικού Χιλ (25π) έκανε το τελικό 71-69, αφού ο Ντένον αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τέλος, η Ροάν πέτυχε σπουδαία νίκη 77-70 εκτός έδρας απέναντι στην Ναντέρ, ξεπερνώντας την έτσι στην βαθμολογία, έχοντας πλέον 12 νίκες έναντι 11 των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Γκραβελίν – Πουατιέ 73-60
Ναντέρ – Ροάν 70-77
Ορλεάν – Σαλόν Σαονέ 71-69
Στρασβούργο – Χάβρη 83-73

*Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το σπουδαίο παιχνίδι της Δευτέρας ανάμεσα σε Βιλερμπάν και Λε Μαν, οι οποίες ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.