Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και… διασύρει όλες τις ομάδες στο ισπανικό πρωτάθλημα και την Ευρωλίγκα. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Μπιλμπάο να ηττηθεί στη Μαδρίτη με 92-75 την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση (13π., 8ριμπ.) έφτασε τις 4 σερί νίκες στην Liga Endesa και βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεκινήσει πολύ άσχημα φέτος, με 4 ήττες σε ισάριθμους αγώνες και είναι… κολλημένοι στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Μαδριλένοι είχαν την κυριαρχία από το ξεκίνημα (23-18 1η περίοδος) και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου μέρους με μια διαφορά ασφαλείας των 12 πόντων (49-37). Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε συντήρηση δυνάμεων (65-53 3η περίοδος), ενώ οι παίκτες της Μπιλμπάο δεν φάνηκαν απειλητικοί σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα να υποστούν εύκολα την 4η τους ήττα στην ACB, αυτή τη φορά με 92-75.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε αρκετά καλή απόδοση σήμερα με 13 πόντους (5/7 δίπ., 1/2 τρίπ., 0/1 β.), 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ Μαδρίτης ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους και 9 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Για την Μπιλμπάο ξεχώρισε ο Ντάιρις Μπέρτανς με 22 πόντους (4/4 δίπ., 3/5 τρίπ., 5/6 β.) και 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ από κοντά ήταν και ο… συνήθης ύποπτος Άλεξ Μουμπρού με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Κάτι δεν πάει καλά στην Βαρκελώνη…

Στην άλλη αναμέτρηση της ACB, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να μην δείχνει το καλό της πρόσωπο για φέτος, αφού μετά την ήττα από την Ναντέρ για την Ευρωλίγκα (31/10 71-67) δυσκολεύτηκε πολύ σήμερα μέχρι να κάμψει την αντίσταση της αδύναμης Λαγκούν Άρο, κερδίζοντας την εντός έδρας με 81-74. Η ομάδα του Κώστα Παπανικολάου (2ριμπ., 1 ασ.) συνεχίζει από την 1η θέση της βαθμολογίας (4-0 ρεκόρ) αλλά δεν πείθει καθόλου με τις εμφανίσεις της, ενώ η Λαγκούν Άρο, που μέχρι το 3ο δεκάλεπτο βρισκόταν μπροστά στο σκορ, συνεχίζει από την 14η θέση με μια νίκη και 3 ήττες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά στο σκορ (21-19), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα επιμέρους σκορ 16-22, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-41. Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα έδειχνε… εγκλωβισμένη στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και αδυνατούσε να βρει τις λύσεις για την νίκη (53-57 3η περίοδος). Αυτές όμως ήρθαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Μαρσέλο Χουέρτας (21π.)… ξεκόλλησαν επιθετικά και με ένα επιμέρους σκορ 28-17 έφτασαν στη δύσκολη νίκη.

Ο Κώστας Παπανικολάου (2ριμπ., 1 ασ.) έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και δεν κατάφερε να σκοράρει στα 18 λεπτά που αγωνίστηκε. Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Μαρσέλο Χουέρτας με 21 πόντους (9/11 δίπ., 0/3 τρίπ., 3/3 β.), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για την Λαγκούν Άρο ξεχώρισε ο Τζέισον Ρόμπινσον, όντας ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 26 πόντους (7/14 δίπ., 3/3 τρίπ., 3/3 β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 33’ συμμετοχής.

Συντριβή από τον Σερμαντίνι ο Γιαννόπουλος

Η Μανρέσα του Χάρη Γιαννόπουλου (2π.) υπέστη την 2η της ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την Σαραγόσα του Γκιόργκι Σερμαντίνι (18π.) εκτός έδρας με 89-52. Η ομάδα του Έλληνα σμολ φόργουορντ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα (2-2 ρεκόρ), ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίζουν από την 6η θέση με 3-1 ρεκόρ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν ένα εύκολο μεσημέρι αφού είχαν τα ηνία του παιχνιδιού από το ξεκίνημα (48-29 ημίχρονο) και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με 37 πόντους διαφορά (89-52).

Για την Σαραγόσα ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ήταν για άλλο ένα αγώνα ο καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ της ομάδα του, με 18 πόντους (5/6 δίπ., 8/8 β.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20’ συμμετοχής.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος από την άλλη, δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και είχε 2 πόντους (1/3 δίπ., 0/2 τρίπ.) και 1 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τη Μανρέσα ο Ντομινίκ Ουότερς με 12 πόντους και 1 ριμπάουντ.