Τον πρώτο του τίτλο επί ρωσικού εδάφους, έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (15π., 10ριμπ.), μιας και η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης έχασε στον τελικό του κυπέλλου Ρωσίας, με 86-80, από την Κράσνε Κρίλια ( κατάκτηση της ιστορίας της).

Καλύτερα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο η τυπικά γηπεδούχα Κρίλια (19-20 1η περίοδο), καθώς βρέθηκε να προηγείται με 3 πόντους (45-42). Στην επανάληψη, η ομάδα του Έλληνα διεθνή, πέρασε μπροστά στο σκορ (63-65 3η περίοδο), με τους παίκτες της Κρίλια όμως, στο 4ο δεκάλεπτο να αντεπιτίθενται, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ, 23-15 και να… “σηκώνουν” το βαρύτιμο τρόπαιο, κερδίζοντας, 86-80!

Πολύ καλή εμφάνιση για άλλο ένα παιχνίδι από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 15 πόντους (6/10 δίπ., 0/2 τρίπ., 3/4 β.) και 10 ριμπάουντ σε 30’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Σπαρτάκ, ο Τζος Κάρτερ με 22 πόντους. Για τους νικητές ξεχώρισε, ο Τσέστερ Σίμονς, με 26 πόντους.