Η Ούνικς Καζάν του Νίκου Ζήση και Ίαν Βουγιούκα κέρδισε σε νέο φιλικό παιχνίδι (για 2η φορά), με 83-70, την Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν κοντά στο σκορ έως το ημίχρονο, με αυτή του Αντρέα Τρινκιέρι όμως να αντεπιτίθεται στην επανάληψη και να κερδίζει σχετικά εύκολα με 13 πόντους διαφορά. Ο τρίτος Έλληνας της παρέας, ο Κώστας Καϊμακόγλου, ήταν εκτός αποστολής.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και συμβάδιζαν στο σκορ (21-22 1η περίοδο) έως το ημίχρονο (40-41). Οι πολλές δοκιμές των δύο τεχνικών δεν χάλασε το ρυθμό του παιχνιδιού, με τους παίκτες του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκιέρι να ανεβάζουν την απόδοση τους, ξεφεύγοντας στο τέλος της 3ης περιόδου, με 7 πόντους (56-63). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ζαλγκίρις να μένει και άλλο πίσω στο σκορ, για το τελικό 83-70 υπέρ των Ρώσων.

Ο Νίκος Ζήσης είχε 5 πόντους (0/3 δίπ., 1/1 τρίπ., 2/2 β.) σε 20’ συμμετοχής, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας πρόσθεσε επίσης 5 πόντους (1/3 δίπ., 3/4 β.) και 1 ριμπάουντ σε 12’. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντριου Γκούντελοκ με 19 πόντους.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε 3 πόντους, ενώ ο Παούλιους Γιανκούνας 14 και 4 ριμπάουντ.