Επιτέλους… νίκη για τη Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου. Η ισπανική ομάδα έβαλε τέλος στην κατρακύλα της επικρατώντας εντός έδρας της Βαλένθια με 76-68, σε ένα παιχνίδι – θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά το “ξέσπασμα” των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο, αλλά και η εντυπωσιακή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Κιντέλ Γουντς (22π.-7ριμπ.) τους έδωσε τη νίκη και μαζί  περισσότερες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Η συνεισφορά του Μανώλη Παπαμακάριου ήταν σημαντική καθώς ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 10π. και κατέβασε 3ριμπ..

Στο άλλο παιχνίδι της σημερινής βραδιάς, η Μούρθια “πάτησε το γκάζι” στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Τζο Ράγκλαντ (18π.) να ηγείται στο σκοράρισμα, πήρε τη νίκη στην έδρα της Φουενλαμπράδα με 81-75. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης για τριάντα λεπτά, αλλά η αντεπίθεση της Μούρθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.