Μεγάλες εντός έδρας νίκες πέτυχαν πριν από λίγο για την 28η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, η Τρίερ επί της Μπάγερν με 90-84 και η Χάγκεν επί της Άλμπα, με 94-87!

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκα μετά την συντριβή της στην Αθήνα, με 82-58 την περασμένη Παρασκευή (15/03), υπέστη νέα εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα Γερμανίας. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, έδειχναν από τα πρώτα λεπτά εκτός τόπου και χρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται εύκολα στο τέλος της περιόδου, με 28-16! Μικρή βελτίωση στο 2ο δεκάλεπτο, για το 46-36 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Χάγκεν επαναπαύτηκαν στην διαφορά του πρώτου μισού και η Άλμπα με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να περάσουν μπροστά (59-63 3η περίοδο)! Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα από το Βερολίνο δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (69-69 5′ πριν το τέλος). Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, κάνοντας την δική τους αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ, 35-24, κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη που κρατά ισόβαθμους στην θέση με την Τρίερ και Βόννη, ενώ η Άλμπα Βερολίνου παραμένει στην θέση.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Λάρι Γκόρντον με 19 πόντους (4/8 δίπ., 1/2 τρίπ., 8/9 β.), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35′ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γουντ με 21 πόντους (3/5 δίπ., 4/6 τρίπ., 3/4β.) 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ, σε 32′.

Στο άλλο παιχνίδι, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 16-22 στην περίοδο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν βελτιώνοντας το επιθετικό τους κομμάτι, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά, για το 46-45 του ημιχρόνου, Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να “καθαρίσουν” τον αγώνα και με επιμέρους σκορ 19-27, έκλεισαν την περίοδο με 65-72, βάζοντας τις βάσεις για την εκτός έδρας νίκη.

Όμως, οι γηπεδούχοι, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 4ο δεκάλεπτο με αντεπίθεση διαρκείας (25-12 επιμέρους σκορ), έφτασαν στην στην μεγάλη επικράτηση που τους ανεβάζει στην θέση, ενώ η Μπάγερν, από τη θέση, νιώθει καυτή την ανάσα της Όλντενμπουργκ η οποία απέχει μία νίκη από τους Βαυαρούς

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Μπάρι Στιούαρτ με 17 πόντους (5/7 τρίπ.), 3 ριμπάουντ σε 29′ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε, ο Τάιρες Ράις με 21 πόντους (2/6 δίπ., 3/7 τρίπ., 8/10 β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 28′.

Η κατάταξη μετά από 28 αγώνες: Μπάμπεργκ 21-5*, Μπάγερν Μονάχου 18-10, Όλντενμπουργκ 17-7****, Ουλμ 17-9**, Άλμπα Βερολίνου 16-10**, Άρτλαντ 15-12*, Βούρτζμπουργκ 14-13*, Βόννη 13-13**,Τρίερ 13-13**, Χάγκεν 13-13**, Τούμπινγκεν 13-15, Μίτελντοϊτσερ 11-15**, Μπρεμερχάβεν 11-15**, , Μπράουνσβαϊγκ 11-15**, Μπαϊρότ 11-16*, Λούντβιγκσμπουργκ 10-17*, Φρανκφούρτη 10-17*, Γκίσεν 4-23*.
* Έχουν έναν αγώνα λιγότερο, ** Έχουν δύο αγώνες λιγότερους, **** Έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους.