Με το μυαλό της στον… Παναθηναϊκό είναι η Μπαρτσελόνα, η οποία ηττήθηκε και πάλι εντός έδρας στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της ACB, από την 5η Γκραν Κανάρια, με 73-70. Οι φιλοξενούμενοι με 23-11 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη, ενώ για την Μπαρτσελόνα δεν αγωνίστηκαν για λόγους ξεκούρασης, ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας… στο ντέρμπι των ουραγών, η Καχασόλ, πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου, με 77-75, στερώντας στους γηπεδούχους … το όνειρο για παραμονή!

Νωθρά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μπαρτσελόνα, όντας μπροστά στο σκορ με 2 πόντους στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δείχνοντας τα σημάδια κούρασης της, από τις δύο αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό την περασμένη εβδομάδα (34-29 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, 38-37 στο 25ο λεπτό, με τον Χουέρτας όμως λίγα λεπτά αργότερα με τρίποντο να διαμορφώνει το 45-39 27’. Μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διευρύνουν κι άλλο την πρωτοπορία τους, για το 59-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα… εξαφανίστηκε από το γήπεδο! Το 61-50 στο 32’, έγινε 61-55 και 64-63 με δίποντο του Νιούλεϊ και σαν να μην έφτανε αυτό, στην επόμενη επίθεση ένα εύστοχο τρίποντο και πάλι του Νιούλεϊ, έδωσε το προβάδισμα στην Γκραν Κανάρια, με 64-66! Ακόμα ένα τρίποντο του Νέλσον, για το 64-69… “παγώνοντας” το “Παλάου Μπλαουγκράνα“! Δύο δίποντα του Χουέρτας και του Τζαγουάϊ αντίστοιχα, έφεραν τη διαφορά στον ένα πόντο, 68-69 στο 39’! Με δύο ελεύθερες βολές, η Γκραν Κανάρια κάνει το 68-71, για να έρθει ο Τόμιτς με δίποντο, για το 70-71. Με 5’’ να απομένουν, ο Νιούλεϊ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, δίνοντας την μεγάλη νίκη στην Γκραν Κανάρια εναντίον της Μπαρτσελόνα!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νιούλεϊ, με 18 πόντους (5/9 δίπ., 2/4 τρίπ., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Πολύ καλοί επίσης, ο Μπαέθ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Νέλσον με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για την Μπαρτσελόνα, ξεχώρισε ο Μπραντ Όλεσον με 15 πόντους (3/4 δίπ., 3/6 τρίπ.) και 2 ριμπάουντ σε 30’ συμμετοχής. Προσπάθησε ο Τζαγουάϊ με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο παρκέ η Καχασόλ, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ, 2-11 στο 6’, για να αντεπιτεθούν οι γηπεδούχοι και να μειώσουν σε 9-11 στο 8’! Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι στροφές, κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 15-21. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Καχασόλ διεύρυνε την διαφορά στους 10 πόντους (32-42 19’), μειώνοντας με τρίποντο του Σαλγάδο οι γηπεδούχοι, για το 37-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες της Καχασόλ έλεγχαν το παιχνίδι (50-59 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Λαγκούν Άρο, προσπάθησαν για την ανατροπή, μείωσαν 64-68 2’ λεπτά πριν το τέλος και ισοφάρισαν 75-75, για να έρθει στο τέλος ο Μενσά-Μπονσού με δίποντο για να δώσει την μεγάλη νίκη στην Καχασόλ!

Ο Μανώλης Παπαμακάριος, έμεινε σε ρηχά νερά, έχοντας 3 πόντους (1/3 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21’ συμμετοχής, ενώ κορυφαίος για την Λαγκούν Άρο για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο Γουντς με 14 πόντους (3/6 τρίπ.) και 3 ριμπάουντ σε 30’. Για τους νικητές, πολύ καλοί, ο Σατοράνσκι με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σέιστρι με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.