Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Στρασμπούργκ στο εναρκτήριο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, απέναντι στη προτελευταία της βαθμολογίας Μπουλαζάκ, την οποία συνέτριψε με 32 πόντους διαφορά (100-68)! Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι (16-8), έπιασαν προσωρινά την Γκραβελίν (16-7) και τη Σαλόν Σαονέ (16-8) στην θέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό 1ο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους (33-15), με την Μπουλαζάκ να ισορροπεί λίγο πριν την ανάπαυλα για το 47-40 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Στρασμπούργκ διεύρυνε την πρωτοπορία της στο σκορ (67-52 3η περίοδο), με το τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο. Το τελικό 100-68, έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους, αποτυπώνοντας στο σκορ την ανωτερότητα τους.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ο Γκριρ με 24 πόντους και ο Τουπάν με 19. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκε, ο ΜακΚένζι με 18 πόντους.