Θέτοντας τις βάσεις από νωρίς, ο Άρης επικράτησε άνετα επί των Μπάκεν Μπέαρς με 82-66 και διπλασίασε τις νίκες του σε ισάριθμα παιχνίδια για το Basketball Champions League της FIBA. Οι “κίτρινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε (66-61), πέντε λεπτά πριν το τέλος, «πάτησαν γκάζι» κι έκαναν το 2/2.

Κορυφαίος της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Μάρμπλ με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ζάρας και ο Κάμινγκς με 17 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους, που παρέμειναν δίχως νίκη στη διοργάνωση, μοναδικός “διψήφιος” ήταν ο Πάρτσελ με 14π.

Το φιλμ

Μετά το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα (6-6, 7:07”), ο Άρης βρήκε ρυθμό και κατάφερε πολύ γρήγορα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-12, 3:09”). Οι Μπάκεν Μπίαρς ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν κι έτσι οι “κίτρινοι” συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +17 (31-14, 10′), θέτοντας τις βάσεις από νωρίς για μια εύκολη νίκη.

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Άρη να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και το παιχνίδι. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασε τη διαφορά στο +20 (51-31) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (1:37”), με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στους δεκαέξι (56-40, 20′).

Στην επανάληψη, οι “αρκούδες” βελτίωσαν την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στους έντεκα πόντους (59-48, 6:05”), ενώ με τον Άρη να εξακολουθεί να μην μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, η τρίτη περίοδος έληξε με 64-54 υπέρ των “κίτρινων” (30′).

Με τρίποντο του Άιβερσεν στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους επτά, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου πλησίασαν στους πέντε (66-61), απειλώντας τον Άρη. Σ’ εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Πρίφτη αφυπνίστηκαν και με πρωταγωνιστή τον Ζάρα έτρεξαν σερί 10-2, για το 76-63 1:38” πριν το τέλος, βάζοντας τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των Δανών για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 56-40, 64-54, 82-66

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 21 (2), Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 7 (1), Κάμινγκς 10, Ζάρας 17 (3), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 5, Μπάκνερ 7, Ντραγκίσεβιτς 7 (1).
Μπάκεν Μπέαρς (Βιτς): Νταρμπό 1, Ακούν-Πάρτσελ 14 (1), Μπεργκ 9 (1), Μπέντζαμιν 9 (1), Λαρκ 9 (2), Άιβερσεν 3 (1), Ντιούφ 6, Γκέσελ 8, Σάλερτζ 5 (1), Κρίστοφερσεν 2.