ΣερβίαΗΠΑ είναι το ζευγάρι του μεγάλου τελικού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 19. Οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν στο τουρνουά στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης με τους Αμερικανούς να επικρατούν με 71-62, αλλά τους Σέρβους να είναι η μοναδική ομάδα, που φάνηκε να… απειλεί το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Στον πρώτο και πιο αμφίρροπο ημιτελικό, οι Σέρβοι επικράτησαν των Αυστραλών με 63-58 χάρη σε έναν εξαιρετικό Γιάνκοβιτς, ο οποίος είχε 20 πόντους με 9/12 δίποντα και 16 ριμπάουντ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κι ο Μίτσιτς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, αν και άστοχος, ξεχώρισε για ακόμα μία φορά ο Έξουμ με 21 πόντους, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν αρκετός ώστε να δώσει μία ακόμα μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους Αυστραλούς να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγώνα και να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 18-11. Οι Σέρβοι όμως γρήγορα πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με ένα επιμέρους σκορ 21-7 στη δεύτερη περίοδο έκλεισαν προηγούμενοι το ημίχρονο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την Αυστραλία να είναι κοντά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν επιθετικά, ώστε να φτάσει στη νίκη. Οι Σέρβοι, εκμεταλλευόμενοι την εξαιρετική τους άμυνα, έφτασαν δίκαια στον τελικό, εκεί όπου θα διεκδικήσουν ακόμα ένα τρόπαιο.

Στον άλλο ημιτελικό, οι ΗΠΑ πραγματοποίησαν ακόμα μία επιβλητική εμφάνιση αυτή τη φορά κόντρα στους Λιθουανούς, τους οποίους και συνέτριψαν με 100-60. Κορυφαίος για τους Αμερικανούς, οι οποίοι είχαν για ακόμα μία φορά πλουραλισμό στην επίθεση, ο Σμαρτ με 18 πόντους σε 18 λεπτά. Πολύ καλοί ήταν επίσης οι Ουίνσλοου (15π, 9ρ) και Γκόρντον (14π με 7/9δ). Από τους Λιθουανούς, οι οποίοι ήταν συνολικά σε πολύ κακή μέρα, ξεχώρισε ο Ταρολις με 9 πόντους και 3/5 δίποντα σε 17 λεπτά αγώνα.

Ματσάρα και… τρεις παρατάσεις στο Καναδάς – Κίνα

Τέλος στους αγώνες κατάταξης, Ισπανία και Καναδάς επικράτησαν των Κροατία (75-64) και Κίνα (110-100) αντίστοιχα και θα διεκδικήσουν μεταξύ τους την 5η θέση. Μάλιστα, στον αγώνα του Καναδά με την Κίνα χρειάστηκαν τρεις παρατάσεις (78-78 κα, 85-85 πρώτη παράταση, 94-94 δεύτερη παράταση), ώστε να κριθεί ο νικητής σε ένα πραγματικά εκπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο ΜακΙντάιρ με 42 πόντους και 15/32 δίποντα σε 52 λεπτά αγώνα! Στους υπόλοιπους αγώνες, την 9η θέση πήρε η Ρωσία, η οποία επικράτησε της Βραζιλίας με 60-53, ενώ την 11η θέση κατέλαβε το Ιράν, το οποίος κέρδισε την Αργεντινή με 79-68.