Επιτέλους νίκη για τη Γαλλία, η οποία αν και είχε ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Λιβάνου με 85-79 για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου της διοργάνωσης πριν αρχίσουν οι αγώνες κατάταξης από μεθαύριο (31/8), όπου θα βρει μπροστά της σε πρώτη φάση το Ιράν.

Οι πολλές απουσίες των Γάλλων από τη θέση 5 (Gobert, Lessort, Fall) μείωσαν αισθητά τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Λίβανο να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ και μάλιστα να μπαίνει μπροστά στην 4η περίοδο με 59-58 χάρις τα… όργια του ασταμάτητου Arakji που μετρούσε αισίως 27 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ κόντρα στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Με ένα μεγάλο όμως και αναπάντητο 0-11 επί μέρους σκορ μέσα στα επόμενα λεπτά μέχρι και το 36′ η Γαλλία ξέφυγε με 65-74 και έδειχνε πως θα καθάριζε τη νίκη, την πρώτη της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και να πλησιάζουν ξανά σε απόσταση αναπνοής. Μια τρίποντα βόμβα του Batum όμως έληξε την αναμέτρηση πριν την ώρα της στο 39′.

Τα Δεκάλεπτα: 20-19, 37-38, 59-58, 79-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.