Στο 2-0 κατάφερε να φέρει τη σειρά των τελικών της ΑΒΑ η Partizan, με την ομάδα του Zeljko Obradovic να κερδίζει τον Ερυθρό Αστέρα με 87-78 και να είναι πια μια ανάσα από τον τίτλο στην Αδριατική Λίγκα!

Μετά από ένα πολύ οριακό πρώτο μέρος, όπου οι δύο μονομάχοι τα έκαναν όλα σχεδόν ίδια (44-44 στον πίνακα του σκορ, 11 προσπεράσεις στο σκορ και 7 επτά ισοπαλίες), οι γηπεδούχοι παίρνοντας μεγάλη ώθηση από την ρακέρα τους και συγκεκριμένα τους Smailagic και Lessort (28 πόντοι, 7 ριμπάουντ αθροιστικά μέχρι και το 36′) πήραν κεφάλι στο σκορ ξεφεύγοντας τρεις διαφορετικές φορές με 9 πόντους στην 4η περίοδο (74-65, 76-67, 78-69).

Αυτός που έδωσε τη χαριστική βολή στους ερυθρόλευκους δεν ήταν άλλος από τον Nunnaly, ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο στο 39′ μετέτρεψε το οριακό +5 σε +8 (82-74) κλειδώνοντας τη νίκη για την Partizan.

Από μεριάς του ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν θετικός μετρώντας 8 πόντους σε 10 λεπτά με 4-5 δίποντα, όντας μέλος μάλιστα και των τελευταίων πεντάδων των νικητών στην τελευταία καμπή του ντέρμπι. Από την άλλη μεριά, ο άλλοτε συμπαίκτης του στον Παναθηναϊκό, ο Nedovic, ήταν ο κορυφαίος του Ερυθρού μετρώντας 19 πόντους με 4-7 δίποντα και 3-7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-44, 68-62, 87-78