Ακόμα και αν για άλλη μια φορά έκανε τα εύκολα δύσκολα σπαταλώντας μεγάλες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ, η Partizan κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με 96-85 στον 5ο τελικό της φετινής ΑΒΑ σε ένα γήπεδο που… έβραζε με νέο ρεκόρ προσέλευσης στην ιστορία της λίγκας (περισσότεροι από 21.000 άνθρωποι) με αποτέλεσμα να στεφθεί πρωταθλήτρια στην Αδριατική λίγκα για πρώτη φορά από το 2013 αλλά και για έβδομη συνολικά προσπερνώντας τους ερυθρόλευκους που κόλλησαν στα έξι τρόπαια.

Ακόμα και αν η Partizan, όπως είχε γίνει και στον πρώτο μεταξύ τους τελικό, μπήκε με φόρα στο παρκέ και παίρνοντας τους 28 από τους πρώτους 38 της πόντους μέχρι και το 13′ κατάφερε να προηγηθεί τόσο με 38-22 όσο και με 46-29 στο 18′ φτάνοντας την απόστασή της μέχρι και τους 21 πόντους σε 2η και 3η περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε σκοπό να… πεθάνει.

Με κύριους πρωτεργάτες τους Dobric (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4-4 τρίποντα), Bentil (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2-2 τρίποντα), Campazzo (10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Nedovic (10 πόντοι, 4 ασίστ, 2-3 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι αρχικά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας τόσο σε 61-47 στο 25′ όσο και σε 69-55 στο 27′, πριν ακολουθήσει μια μεγάλη αντεπίθεση όπου με γκολ φάουλ του τελευταίου επιστρέψουν ακόμα και στο -4 (79-75 στο 34′) βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι!

Η πλάστιγγα όμως δεν άργησε να γυρίσει ξανά υπέρ των γηπεδούχων, που με μπροστάρη τον Exum βρήκαν έξι πόντους και έφτασαν από το +4 στο +9 (85-76) τρία λεπτά πριν το φινάλε του ντέρμπι καθαρίζοντας το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 54-34, 75-68, 96-85