Μπορεί να απώλεσε τεράστια προβαδίσματα κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, αλλά η Partizan του Zeljko Obradovic επιβίωσε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στην πρεμιέρα των… πολύπαθων τελικών της ΑΒΑ και επικρατώντας τελικά με 88-80 έκανε το 1-0 στη σειρά, που θα κριθεί στις 3 νίκες.

Με το δίδυμο των LeDay και Punter να σκοράρουν 34 πόντους στο πρώτο μέρος και τον Ερυθρό μόλις 36 πόντους με 36% εντός πεδιάς αλλά και 30% από το τρίποντο, οι γηπεδούχοι μπροστά στο… καυτό κοινό των 18000 γεμάτων θέσεων (επίδοση ρεκόρ για την ΑΒΑ) πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ φτάνοντας σε τεράστιες αποστάσεις αλλά και ακόμα και στο ηχηρό +20 (56-36) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Ωστόσο, με τον Campazzo να κάνει τα πάντα στο γήπεδο με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ αλλά και 10 ασίστ μέχρι και το 38′ οι ερυθρόλευκοι έβαλαν… φωτιά στο ματς μειώνοντας ακόμα και στους 6 πόντους στα μέσα της 4ης περιόδου -έχοντας σε απίθανο φεγγάρι και τον Dobric με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν άμεσα τον ρυθμό τους και παρά το γεγονός πως κόλλησαν στο 25% εντός πεδιάς και το 20% από την περίμετρο στην 4η περίοδο βρήκαν τις λύσεις και πήραν κεφάλι για τον τίτλο. Από μεριάς του, ο Παπαπέτρου έμεινε άποντος σε 12 λεπτά παρουσίας (ένα ριμπάουντ, μια ασίστ), με τον Smailagic να δίνει πολλές λύσεις κοντά στην ρακέτα με 11 πόντους και 5-6 δίποντα όταν η ομάδα του Obradovic τον χρειάστηκε περισσότερο από ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 56-36, 73-61, 88-80