Την προσοχή όλης της μπασκετικής Ιταλίας απέσπασε η Τρέντο, παίρνοντας σπουδαίο διπλό με αντίπαλο τη Σάσαρι νικώντας την εκτός έδρας με 84-92! Σε άλλο ματς της ημέρας, η Καντού, μετά την “γκέλα” της προηγούμενης αγωνιστικής, επέστρεψε στις νίκες, με μια άνετη επικράτηση επί της Ορλαντίνα με 93-67 για την 25η αγνωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ματς, η Τρέντο έπιασε εξ απίνης τη Σάσαρι και προηγήθηκε πολύ νωρίς (12-21), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και τους φιλοξενούμενους να οδηγούνται σε μια θριαμβική νίκη.

Στο δεύτερο ματς, η Καντού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης, κάνοντας επιμέρους σκορ 29-11 στην πρώτη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 49-24, και σ’ εκείνο το σημείο “κλείδωσαν” ουσιαστικά τη νίκη. Η Ορλαντίνα μάταια προσπάθησε να αντιδράσει, κι έτσι η Καντού έφτασε στη νίκη με 93-67. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέτα Γουόρλντ Πις (ή Ρον Αρτέστ) με 19 πόντους, ακολουθούμενος από τον Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος πρόσθεσε 15. Οι Άρτσι και Χένρι ξεχώρισαν από τους ηττημένους με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.