Ξεκίνησε σήμερα (6/12) ο δεύτερος γύρος της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Περνώντας το πρώτο μίσο της νέας διοργάνωσης οι ομάδες καλούνται να ανταπεξέλθουν στα νέα δεδομένα, την κούραση από τα ταξίδια αλλά και τους τραυματισμούς που πάντα ελλοχεύουν.

Από πλευράς ελληνικών ομάδων ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη με 85-66 στην Πυλαία απέναντι στην πολωνική Ρόσα Ράντομ. Οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν το ρεκόρ τους σε 4-4 και αναρριχήθηκαν στην βαθμολογία.

1ος Όμιλος (6/12):

Με το ευρύ 114-70 επικράτησε η Νίμπουρκ των Μπάκεν Μπέαρς. Οι Τσέχοι διέλυσαν την ομάδα από την Δανία, που αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (28-19). Άλεν με 35 και Χρούμπαν με 28 πόντους ξεχώρισαν για τους νικητές που έφτασαν στο 5-3.

Στην Φρανκφούρτη, η πρωτοπόρος Μονακό επικράτησε των Σκαϊλάινερς με 70-64 και διατηρήθηκε στην κορυφή. Για τους Γάλλους ο Μποστ είχε 19 πόντους ενώ 16 σημείωσε ο Ράιτ ενώ για τους Γερμανούς, που τους κόστισαν τα 22 λάθη, ο Σιλντς είχε 24 πόντους.

2ος Όμιλος (6/12):

Εύκολο έργο είχε η Καρσίγιακα απέναντι στην Οράντεα. Οι Τούρκοι νίκησαν με 79-50, εκμεταλλευόμενοι τα 20 λάθη της ρουμανικής ομάδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-19 υπέρ της Καρσίγιακα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπράουν με 17 πόντους ενώ πρόσθεσε 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μετά την νική της επί της τελευταίας Χιμίκ την προηγούμενη αγωνιστική, η Μακάμπι Ρισόν ηττήθηκε εντός έδρας από την Κατάγια με το βαρύ 66-88. Ο Ρίον Μπράουν εκτέλεσε τους Ισραηλινούς από την γραμμή του τριπόντου, έχοντας 9/12 και συνολικά 40 πόντους! Από την Μακάμπι ξεχώρισε ο Λεβί με 19 πόντους.

Η Βενέτσια νίκησε με 74-62 την Λε Μαν και την έπιασε στην κορυφή του ομίλου. Ο Πέριτς είχε 23 πόντους για τους νικητές που είχαν περισσότερες ασίστ (22-11) αλλά και λιγότερα λάθη (8-12) από τους φιλοξενούμενους. Για την Λε Μαν, ο Ανλάν είχε 14 πόντους.

3ος Όμιλος (6/12):

Με τον Τζίμι Μπάρον να θυμίζει κάτι από Κάρι και Τόμπσον, έχοντας 10/15 τρίποντα και συνολικά 42 πόντους, η Νεπτούνας νίκησε την Ουσάκ με 103-88. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 38-18 άνοιξαν την διαφορά. Για τους φιλοξενούμενους, Χάρισον και Φραιμάνις είχαν από 23 πόντους. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη σε οκτώ αγώνες για τους Λιθουανούς, ενώ οι Τούρκοι συνεχίζουν με ρεκόρ 2-6.

Η Βιλερμπάν διατηρήθηκε σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή μετά την νίκη της με 86-70 επί της τελευταίας Βαρέζε. Σάι και Χοντζ είχαν από 16 πόντους  ενώ για τους ηττημένους ο Αβράμοβιτς σημείωσε 17. Οι Γάλλοι μοίρασαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι έχοντας 23 ασίστ έναντι 11 των Ιταλών, οι οποίοι υπέπεσαν σε 18 λάθη έναντι 7 της Βιλερμπάν.

4ος Όμιλος (6/12):

Στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα, η Οστάνδη επικράτησε με 80-60 της Μόρναρ φτάνοντας στο 4-4. Από τους νικητές Βέλγους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζιλέ με 17 πόντους ενώ από τους Μαυροβούνιους, Τζόουνς με 14 και Ντίκερσον με 11 ήταν οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Οστάνδη κυριάρχησε στο μοίρασμα του παιχνιδιού με 21 ασίστ έναντι 11 της Μόρναρ ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ παραπάνω(37-30).

5ος Όμιλος (6/12):

Την παράταση χρειάστηκε η Παρτιζάν για να καταβάλει την Λούντβιγσμπουργκ με 86-82. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με 21-12. Η συνέχεια ανήκε στους Γερμανούς που πέτυχαν από 23 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 72-72. Νταμπλ-νταμπλ σημείωσε για την Παρτιζάν ο Στεφάν Μπίρσεβιτς με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ έχοντας και 4 κοψίματα. Για την Λούντβιγσμπουργκ που έφτασε κοντά σε ένα μεγάλο διπλό, Κότον και Χάμοντς είχαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Παρτιζάν – Λούντβιγσμπουργκ 86-82