Η δεύτερη μέρα του Basketball Champions League βρίσκεται σε εξέλιξη με το σημερινό μενού να περιλαμβάνει όλα τα παιχνίδια του 2ου και του 3ου ομίλου και ένα ματς από τον 3ο και τον 5ο όμιλο.

Η μέρα αυτή δεν ήταν ιδανική για τα ελληνικά «χρώματα», αφού ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Πολωνία με 93-85 στην τρίτη παράταση από τη Ρόσα Ράντομ. Την προηγούμενη μέρα, ΑΕΚ και Άρης είχαν ξεκινήσει με το «δεξί».

Διαβάστε αναλυτικά τι γίνεται στην δεύτερη και τελευταία πράξη της πρεμιέρας, της νέας διοργάνωσης της FIBA:

2ος όμιλος

Η Καρσίγιακα πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Οραντέα, αφού η ανωτερότητα της φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο όπου ήταν μπροστά με 10 πόντους (40-30). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με χαμηλές επιδόσεις και των δύο ομάδων στην επίθεση. Το τελευταίο μέρος του ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το +10 των Τούρκων και το ότι είναι καλύτερη ομάδα έκριναν το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα εύκολο διπλό με 56-69. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπράουν με 13 πόντους και ο ο Πέτγουεϊ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Σαράτοφ πήρε ένα μεγάλο και πολύ δύσκολο διπλό στην έδρα της Κίμικ με 80-77. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος (32-43) και σε αυτό οφείλουν το διπλό που πήραν. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καθόλου άμυνα και αυτό δεν βοήθησε τους γηπεδούχους. Στη τελευταία πείροδο το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά τελικά η Σαράτοφ πήρε τη νίκη. Καλύτεροι των φιλοξενούμενων ήταν ο Ζούμπτσιτς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μίνεραθ με 18 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σμιθ με 28 πόντους.

Ένα ακόμα διπλό στη σημερινή μέρα, έκανε η Μακάμπι Ρισόν μέσα στην Κατάια με 72-64, παίρνοντας μία σημαντική νίκη στη πρεμιέρα. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και αυτό φάνηκε και στο σκορ 32-33. Στην τρίτη περίοδο όμως όλα κρίθηκαν, αφού οι φιλοξενούμενοι ξέσπασαν επιθετικά και εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (48-61). Το τελευταίο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το ματς τέλειωσε με 72-64. Καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τόμας με 23 πόντους και ο Καντίρ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους κακούς σήμερα γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Ουέσλεϊ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Χάρη σε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι, η Λε Μαν υπέταξε με 68-49 τη Βενέτσια. Δεχόμενοι μόλις 22 πόντους, οι Γάλλοι αρκούνταν στο να έχουν στοιχειωδώς καλή απόδοση επιθετικά, ώστε να προχωρήσουν σε θρίαμβο. Ο Πίρσον ήταν κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισε με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Πέριτς.

3ος όμιλος

Μία από τις πιο ταπεινωτικές ήττες της ευρωπαϊκής του ιστορίας γνώρισε ο ΠΑΟΚ, ηττώμενος στην Πολωνία με 93-85 από τη Ρόσα Ράντομ. Ύστερα από δύο παρατάσεις που έληξαν ισόπαλες, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «κατέρρευσαν» στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν εξαιρετική επίδοση επιθετικά με 14 πόντους, όσους δηλαδή είχαν πετύχει στις προηγούμενες δύο παρατάσεις, με αποτέλεσμα να προχωρήσουν στο μεγαλύτερό τους θρίαμβο. Ανεπανόρθωτη ήταν η «ζημιά» από τον Μπράζελτον, που σκόραρε 36 πόντους με 12/25 σουτ και 8/10 σουτ, έχοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ οι 19 πόντοι του Σίμπερτ δεν ήταν αρκετοί για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

«Σοκ» και για την πρωταθλήτρια Γαλλίας Βιλερμπάν, με τη Βαρέζε να την κερδίζει με 83-82. Ο Κριστιάν Κανγκούρ, με σουτ τριών πόντων στα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάρισε την νίκη στους Ιταλούς, με τον Χοτζ να κάνει μετά λάθος στην επαναφορά και να «σφραγίζεται» έτσι άλλο ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Πριν από αυτό το καλάθι, ο Κανγκούρ είχε 1/6 σουτ, με τον Αβράμοβιτς να έχει κρατήσει στο παιχνίδι τη Βαρέζε με 29 πόντους και 11/17 σουτ. Ο «μοιραίος» Χοτζ, πριν το λάθος του ήταν ο κορυφαίος της Βιλερμπάν με 19 πόντους, 7/15 σουτ και 9 ασίστ.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι η Όλντεμπουργκ απέδρασε από την έδρα της Βέντσιπιλς με 77-76 σε ένα ματς με απίστευτο φινάλε. Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 31-28. Το δεύτερο μέρος όμως άξιζε πραγματικά να το παρακολουθήσει κάποιος, αφού μπήκαν πολλοί πόντοι και υπήρχε σπασπένς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 52-51 και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο και ειδικότερα στις τελευταίες στιγμές όπου οι Γερμανοί στο τέλος πήραν τη νίκη με 77-76. Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Κράμερ με 18 πόντους και 10 ασίστ και ο Ντε Ζέου με 17 πόντους. Από την Βέντσπιλς διακρίθηκε ο Ντιν με 19 πόντους.

Η Λιθουανική Νεπτούνας, πήρε ένα τεράστιο διπλό στην «καυτή» έδρα της Ουσάκ με 67-65 σε ένα πολύ σκληρό ματς που το όρισαν οι άμυνες και η συγκέντρωση. Το πρώτο μέρος ήταν ολοκληρωτικά υπέρ των φιλοξενούμενων με 31-44. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα δέχθηκαν μόλις 9 πόντους και μείωσαν σε 50-53. Στο τελευταίο μέρος η Ουσάκ δεν κατάφερε να κάνει την ολοκληρωτική ανατροπή και η Νεπτούνας πήρε τη νίκη με 67-65. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Ντρου με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και Γκραντ με 13 πόντους. Για τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Καντάν με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:

Βέντσπιλς-Όλντενμπουργκ 76-77

Ουσάκ-Νεπτούνας 65-67

Ράντομ-ΠΑΟΚ 93-85 (65-65 κ.α., 71-71 α’ παρ., 79-79 β’ παρ.)

4ος όμιλος

Με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μόρναρ κατάφερε να «σοκάρει» με 74-72 την Οστάνδη και να πραγματοποιήσει ονειρεμένη πρεμιέρα. Οι Βέλγοι ήταν μπροστά με τη διαφορά στους εννέα πόντους στην ανάπαυλα (32-41), με τον Κάτιτς να την φέρνει στο +13 στις αρχές της τρίτης περιόδου (32-45), αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν σταδιακά να κλείσουν την «ψαλίδα». Ο Ουόλερ απάντησε με σουτ τριών πόντων στο καλάθι του Μπουκισού και ισοφάρισε σε 72-72, με 104″ να απομένουν, για να έρθει ο Έλις και να σημειώσει το καλάθι της νίκης στα 67″ πριν το τέλος. Μετά από αλλεπάλληλες χαμένες επιθέσεις, ο Νιούμπιλ αστόχησε στο σουτ που θα έδινε την νίκη στους Φλαμανδούς. Ο ήρωας της Μόρναρ, με το καλάθι αυτό έφτασε τους 16 πόντους, κερδίζοντας και 9 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητων ήταν με 17 πόντους ο Ουόλερ, προσφέροντας και 6 φορές εύκολο σκορ στους συμπαίκτες του. Το γεγονός, ότι πέντε παίκτες της Οστάνδης είχαν διψήφιο νούμερο πόντων δεν αρκούσε στους φιλοξενούμενους, με τον Κάτιτς να είναι κορυφαίος με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Λούντβιγκσμπουργκ-Παρτιζάν 64-65

Με buzzer beater του Μπίρτσεβιτς, η Παρτιζάν έφυγε με το «διπλό» από τη Γερμανία, χάρη στο τελικό 65-64 επί της Λούντιβιγκσμπουργκ. Μετά από το ζευγάρι άστοχων βολών του Ουόσπαν, οι Σέρβοι πήραν την μπάλα στα 11″ και η μπάλα έφτασε με μία υποδειγματική επίθεση στον Μπίρτσεβιτς, ο οποίος στην εκπνοή άφησε την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, για να «ξεσπάσουν» σε ντελίριο πανηγυρισμών οι φιλοξενούμενοι.

1. ΑΕΚ 2 (1-0, 92-49)
2. Μπεσίκτας 2 (1-0, 92-75)
3. Σάσαρι 2 (1-0, 74-70)
4. Παρτιζάν 2 (1-0, 65-64)
5. Λούντβιγκσμπουργκ 1 (0-1, 64-65)
6. Ζιελόνα Γκόρα 1 (0-1, 70-74)
7. Σαρλερουά 1 (0-1, 75-92)
8. Ζολνόκι 1 (0-1, 49-92)