Με “προίκα” το μηδέν του 1ου αγώνα ο Αρης πήγε στη Λυών για τη νίκη που θα του έδινε το εισιτήριο για τους “8” του Champions League. Στη ρεβάνς του ισόπαλου 67-67 στο “Αλεξάνδρειο” οι “κίτρινοι” ενώ ξεκίνησαν καλά, έδειξαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων και γνώρισαν βαριά ήττα με 81-67.

Οι “κίτρινοι” δε μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-5, παρόλα αυτά κατάφεραν γρήγορα να συνέλθουν και να κάνουν το αποτέλεσμα 13-22 με συνεχόμενα καλάθια του Τζένκινς και δύο τριποντα του Τσαϊρέλη. Οπότε με “όπλο” την καλή άμυνα, μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη στο 4′, και εύστοχες επιθέσεις των παικτών του ο Αρης πήρε “αέρα” 8 πόντων, την οποία δε μπόρεσε να κρατήσει, καθώς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 22-25, μετά από ένα 5-0 των Γάλλων.

Το σερί της Βιλερμπάν συνεχίστηκε και στην αυλαία του 2ου δεκαλέπτου και κράτησε μέχρι το 15′, αφού οι Γάλλοι μπήκαν “καυτοί” και μεγάλωσαν το σερί σε 21-0, φτάνοντας το σκορ στο 38-25!!! Με δύο βολές του Κάμινγκς ο Αρης σταμάτησε αυτο το εφιαλτικό σερί μειώνοντας σε 38-27, όμως δεν ήταν αρκετό αφού οι Γάλλοι κατάφεραν να κάνουν το 42-27 και να κλείσουν το ημίχρονο με 48-33.

Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε να είναι κακό για την ομάδα του Πρίφτη, καθώς ένα σερί 11-2 εκτόξευσε τη διαφορά στο 59-35! Οι “κίτρινοι” έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ οι Γάλλοι που είχαν βρει ρυθμό έδειχναν να… ασελγούν πάνω στο “πτώμα” του Αρη. Η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει και να παίρνει τρομακτικές διαστάσεις, καθώς έφτασε στο 66-39 και τον Πρίφτη να προσπαθει με αλχημείες να βρει λύσεις για την ομάδα του. Ο φιναλίστ του φετινού Κυπέλλου έκανε ένα φοβερό 1ο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 25 πόντους και σε δύο δεκάλεπτα… κατάφερε να προσθέσει στο σακούλι του μόλις 18 πόντους!

Σχεδόν αποκλεισμένος μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο για να παλέψει με ότι δυνάμεις του είχαν απομείνει ο “αυτοκράτορας” του ελληνικού μπάσκετ με το εις βάρος του σκορ να είναι στο 69-43. Ο Αρης μπήκε αποφασισμένος και με ένα 7-0 κατέβασε τη διαφορά στο -19, στη συνέχεια οι Γάλλοι απάντησαν και έφεραν το σκορ στο 74-52. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο ήχο της γραμματείας, με τη διαφορά να κυμαίνεται κοντά στους 20 πόντους. Να σημειωθεί ότι η Βιλερμπάν δήλωσε 11 παίκτες για τον αγώνα!

Κορυφαίος για τη Βιλερμπάν ο Χοτζ με 19π. (3/5 τρ., 3/7 διπ., 4/5 βολ.), ενώ για τον Αρη διακρίθηκε ο Κάμινγκς 17π. (1/5 τρ., 4/5 διπ., 6/6 βολ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 16(3), Μίτσαμ 10(2), Ούτερ 11, Λανγκ 1, Σι 3(1), Νουά 7, Χοτζ 19(3). Ντιαρά, Κουόνγκου, Νέλσον 10, Γουότκινς 4.

Αρης (Πρίφτης): Τζάκσον 4, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 12(3), Τζένκινς 6(1), Κάμινγκς 17(1), Ζάρας 9(1) Μούρτος, Σίμτσακ 2, Λούκας, Γιάνκοβιτς 8(2), Καββαδάς 4.