Η δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε, με τον Άρη να επικρατεί άνετα επί των Μπάκεν Μπέαρς, κάνοντας το 3/3 για τις ελληνικές ομάδες, καθώς χθες η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ πήραν τις νίκες απέναντι σε Σαρλερουά και Ουσάκ Σπορτίφ αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1oς όμιλος

Η Νίμπουργκ κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην Αϊρόνι με 78-66 εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος με τους παίκτες της Αϊρόνι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 33-31 και να δείχνουν ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία μικρογραφία του πρώτου μέρους με την διαφορά ότι η Νίμπουργκ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 52-50. Στην τελευταία περίοδο το ματς κρίθηκε από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση. Οι παίκτες της Νίμπουργκ που ξεχώρισαν ήταν ο Σαν Ρος που έκανε ένα εντυπωσιακό double double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μπέντα o οποίος επίσης έκανε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σκιόλντενμπραντ με 15 πόντους.

Την έδρα της υπερασπίστηκε και η Μονακό, κάμπτοντας την αντίσταση της Ντομζάλε με 59-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για τριάντα και πλέον λεπτά, ωστόσο οι Μονεγάσκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Μέντλεϊ (12π.), Γκλαντίρ (11π.) και Ράιτ (11π.) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κίζλινκ (14π.).

Στο 2-0 έφτασε και η Μπάνβιτ, η οποία επιβλήθηκε εύκολα των Σκαϊλάινερς με 86-70 εκτός έδρας. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο (35-35, 20′), όμως οι Τούρκοι “πάτησαν γκάζι” στην επανάληψη κι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Θίοντορ με 25 πόντους, ενώ ακολούθησαν Τσάπελ (17π.) και Όρελικ (16π.) Βον, Μόρισον και Ιμπέκουε σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος, όμως δεν ήταν αρκετοί για τους γηπεδούχους.

2ος όμιλος

Τη δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση πανηγύρισε η Σαράτοφ απέναντι στην Κατάια μετά την αποψινή της επικράτηση με 113-84 . Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-19), αλλά με ένα ξέσπασμα τους στη δεύτερη περίοδο ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 56-39. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Σαράτοφ έκαναν ότι ήθελαν τους αντιπάλους τους ειδικά στο επιθετικό κομμάτι και έφτασαν σε μία εύκολη και εντυπωσιακή νίκη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φρέζιερ με 16 πόντους και 9 ασίστ και ο Μίνεραθ με 15 πόντους.

4ος όμιλος

Η Τενερίφη ήταν απολαυστική απέναντι στην αρκετά πιο αδύναμη Μόρναρ Μπαρ εντός έδρας και χάρη στο απίστευτο ξεκίνημα της με 17-0 πήρε τη νίκη με 103-57. Οι Ισπανοί έκαναν ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο (17-0 σερί) και πήραν προβάδισμα 22 πόντων (29-7) και «καθάρισαν» το ματς από πολύ νωρίς. Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν (51-29 ημίχρονο), αλλά η διαφορά ήταν τεράστια και στο σκορ και στη δυναμικότητα των δύο ομάδων. Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα και απλά το μόνο που απέμενε να μάθει κανείς ήταν το τελικό σκορ και η τελική διαφορά. Καλύτεροι για την ομάδα του Γιώργου Μπόγρη ήταν οι Ίνγκλις με 22 πόντους και ο Ουάιτ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ενώ ο Έλληνας σέντερ είχε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Σε μια αναμέτρηση-θρίλερ, η Αβελίνο επιβλήθηκε της Στραμπούρ με 72-69, χάρη στην ψυχραιμία του Λέουνεν από τη γραμμή των βολών στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -14 (29-43) των αρχών της τρίτης περιόδου και με 6/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα (4/4 ο Λέουνεν, 2/2 ο Σλότερ) πήραν μια σπουδαία νίκη. Πρώτος σκόρερ των Ιταλών ήταν ο Ράντολφ με 24 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ράγκλαντ (16π.) και ο Λέουνεν (14π.). Από τους ηττημένους (0-2 ρεκόρ), μόνος του πάλευε ο Σλότερ (22π.).

Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση, η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Οστάνδης με 69-59 και ακολούθησε τον δρόμο της Τενερίφης και της Αβελίνο, κάνοντας το 2/2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους γηπεδούχους. Ντιγκς (15π.), Σουλσκις (14π.) και Τσεπουκάιτις (12π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από τους ηττημένους, που παρέμειναν δίχως νίκη, ξεχώρισε ο Ουόλντεν με 13π.

5ος όμιλος

Το ντέρμπι του 5ου ομίλου πήρε τελικά η γηπεδούχος Μπεσίκτας μετά τη νίκη της με 77-62 απέναντι στην Παρτιζάν Βελιγραδίου. Οι Τούρκοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (35-31), αλλά η εικόνα τους ματς έδειχνε ότι οι φιλοξενούμενοι θα ήταν πολύ ανταγωνιστικοί. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Σαρίτσα ξέσπασαν και ξέφυγαν με 60-45 και ουσιαστικά πήραν την νίκη. Η τελευταία περίοδος δεν είχε ενδιαφέρον με την Μπεσίκτας να πανηγυρίζει τη νίκη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ρολ και Τόμπσον με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τη πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πέτυχε η Σζολνόκι απέναντι στην Σάσαρι με 73-72 κάνοντας την έκπληξη της ημέρας. Οι Ιταλοί ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα 6 πόντων (28-22), αλλά στο υπόλοιπο παιχνίδι ήταν πολύ κακοί σε αυτό το κομμάτι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Σζολνόκι στο -8 (36-44) και οι Ιταλοί έδειχναν ότι είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν σε 57-57. Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην τελευταία περίοδο και όλα κρίθηκαν στο μεγάλο σουτ του Ουίτμαν στα 13 δευτερόλεπτα όπου έβαλε την ομάδα του μπροστά με 73-71. Οι Ιταλοί αστόχησαν στη μία από τις δύο βολές που κέρδισαν και γνώρισαν την ήττα με 73-72. Καλύτεροι των γηπεδούχων ήταν οι Βόβγοντα και Πόποβιτς με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά της Ιταλικής ομάδας ξεχώρισε ο Στίπτσεβιτς με 15 πόντους.

Πρώτη νίκη και για τη Ζιελόνα Γκόρα, η οποία επιβλήθηκε στο “νήμα” (72-70) επί της Λούντβιγκσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα με -6 (64-70) 3:53” πριν το τέλος, ωστόσο έτρεξαν 8-0 σερί μέχρι τη λήξη κι έκαναν “σεφτέ” στη διοργάνωση. Ντούρισιτς (19π.), Φλόρενς (13π.) και Ζαμοϊσκι (11π.) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους (0-2), πρώτος σκόρερ ήταν ο Κότον με 14π.

Σζολνόκι-Κατάια 73-72

Ζιελόνα Γκόρα-Λούντβιγκσμπουργκ 72-70

Μπεσίκτας Παρτιζάν 77-62

Σαρλερουά-ΑΕΚ 58-80