Πολλά και ενδιαφέροντα παιχνίδια περιελάμβανε η 6η αγωνιστική ημέρα του Eurocup. Aναλυτικά μπορείτε να ενημερωθείτε παρακάτω για τα αποτελέσματα διημέρου και τις βαθμολογίες.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αν και ξεκίνησε δυνατά η Παρί τον αγώνα προηγούμενη μάλιστα, με 31-20 στο δεκάλεπτο εντούτοις, η Σαραγόσα επέστρεψε και το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ μέχρι το τέλος. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας τους Ισπανούς με 90-87. Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Σίλμπ με 25 πόντους ενώ για τους ηττημένουςπάλεψαν” οι Κάτιτς και Γέλοβατς με 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 44-43, 70-63, 90-87

Παρί (Μπενιό): Φόρντ 15, Ντοϊέ 10(2), Λαμπερί 7, Κοροσίν, Λάνγκ 3(1), Ονιάνγκ, Γκρίν 17(2), Ζαν Μπατίστ Αντόλφ 2, Μουτουάλε, Σανέ 9(1), Σίλμπ 25(4), Κρίστμας 2

Σαραγόσα (Ρουίς Λορέντε): Γκαρσία, Λίς 13(2), Λόμπαρτ 3(1), Κάτιτς 15, Σάστρε, Τόμας 12, Λάντρι 11(3), Νόρελ 4, Φοντετ, Φότου, Γκούλντινγκ 14(2), Γέλοβατς 15(2)

Μέχρι το ημίχρονο όλα έδειχναν πως θα έχουμε μια αμφίροπη αναμέτρηση. Αμ δε! Η Στρασπούρ κάνοντας πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε την Βόννη με 76-48. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι το πρώτο 20λεπτο έληξε με σκορ 31-29 ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο το σερί των γηπεδούχων έκλεισε με το εντυπωσιακό 24-6! Για τους θριαμβευτές ξεχώρισε ο Λελούπ με 13 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενουςδιασώθηκε” ο Κλιμαβίτσιους με 13 πόντους και αυτός.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-29, 52-42, 76-48

Στρασμπούρ(Κολέτ): Τουπάν 7(1), Ντιότ 10(1), Λελούπ 13(3), Λακόμπ, Κάμπελ 11(1), Λαμπάνκα 7(2), Φοφάνα 5, Τραορέ 9, Ντάμπινς, Ντραγκίσεβιτς, Χάουαρντ 10

Τέλεκομ Βόννη(Φίσερ): Μακόνελ 3(1), Μάντριχ 2, Βεϊκάλας 4, Μπρούκς 3, Μάνγκολντ, Κολιάρο 6, Λόρενς 8(1), Κλιμαβίτσιους 13(1), Κοχ, Βακάλσκι 7(1), Βρομπλίκι 2

Για ένα ημίχρονο (36-38) άντεξε η Εμίλια στην Γερμανία κόντρα στην Μπάμπεργκ καθώς στο δεύτερο επήλθε η κατάρρευση για του Ιταλούς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 75-61. Στα δυο τελευταία δεκάλεπτα η Μπάμπεργκ πάτησε…γκάζι και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν με το σερί των Γερμανών να φτάνει στο 39-23 σε αυτό το διάστημα! Για τους νικητές πολυτιμότερος ήταν ο Στρέλνιεκς με 20 πόντους και 6 τρίποντα ενώ για την ομάδα του Μενέτι κάλυτερος ήταν ο Πολονάρα με 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-38, 57-47, 75-61

Μπάμπεργκ(Τρινκιέρι): Μπόγκαριτς 2, Τόμσον 14(2), Τάντα 3(1), Θέις 7(1), Γουαναμάκερ 10, Σμίντ, Στρέλνιεκς 20(6), Ντάνκαν 5(1), Χάρις 2, Μκαμπάγιε 12, Κατελίνας, Σιπ

Εμίλια(Μενέτι): Μουσίνι, Πολονάρα 14(2), Ντέλα Βάλε 5, Τέιλορ 11(2), Πένασεκ 2, Πίνι, Λαβρίνοβιτς 6, Καουκένας 8(1), Κέρνι 3, Σίλινς, Ντιένερ, Κινκιαρίνι 12(1)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε η Οστάνδη με 80-71 την Ντιζόν στην έδρα της. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα καθώς σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πραγμοτοποίησαν σερί που έφτασε το 18-4. Οι Βέλγοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Πονίτκα με 17 πόντους ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με μπροστάρηδες τους Χάρις και Τζόζεφ με 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-23, 59-46, 80-71

Οστάνδη(Γκέργκια): Μπέργκρεν 6, Σέρον 13(3), Έκενικ 6, Μούγια Μουμπογιαγί 4, Μάρνγκρεϊβ 2, Γουίλκισον 5(1), Ζιλέτ 8(2), Σαλουμού, Πονίτκα 17(2), Μπουκίχου, Τζόρντεβιτς 4, Πρίνς 15(1)

Ντιζόν(Μπόργκ): Μος 7, Μέντι 4, Ζος-Ράουζ 1, Κούρτι 3(1), Γουόλκερ 12(2), Πρενόμ 6, Αλίνγκ 4, Χάρις 13(3), Γκρέι 8, Τζόζεφ 13(1)

Με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει υπερ της με 10-22, η συνέχεια έμοιαζε με τυπική υπόθεση. Πράγματι, η Γκραν Κανάρια παίζοντας καλό μπάσκετ και όντας σοβαρή καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της Καντού με 63-80. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κούριτς που σημείωσε 14 πόντους ενώ για την Γαλλική ομάδα καλό παιχνίδι έκανε ο Τζόνσον – Όντομ με 14 πόντους και αυτός.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 23-41, 40-59, 63-80

Καντού(Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 14(2), Φελντέιν 10(2), Αμπάς 9(1), Μπλόιζ, Λαγκάνα 8, Μασπέρο 2, Μπόντι 2, Σερμαντίνι, Χόλιε 5(1), Μπουβά, Τζεντίλε 5(1), Γουίλιαμς

Γκραν Κανάρια(Γκαρσία Ρενέσες): Όλιβερ 8(2), Μπάρο 5, Νιούλεϊ 12(2), Ουρτασούν 9(1), Μπέλας, Μπάεζ, Κένταλ 6, Σαντάνα 2, Πάουλι 10, Ταβάρες 12, Κούριτς 14(2), Σάμερς 2

Ίσως στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της βραδιάς η Βιλερμπάν νίκησε την Άρτλαντ με 84-83. Οι γηπεδούχοι του Τόνι Πάρκερ πηγαίναν χέρι – χέρι μέχρι το ημίχρονο με τους “δράκους”. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν μια διαφόρα 10 πόντων (59-49) και μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο όλοι ανέμεναν να διασφαλισούν την επικράτηση τους. Η Αρτλαντ παρόλα αύτα, είχε και διαφορετική άποψη και επέστρεψε στο σκορ χωρίς να καταφέρει όμως να κάνει την ολοκληρωτική ανατροπή. Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Σάι με 19 πόντους ενώ για την ομάδα του Μακόι “πάλεψαν” ο Χόλστον  και ο Τόμας με 14 ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 44-43, 69-59, 84-83

Βιλερμπάν(Γκριμπ): Γκρίν 11 (3), Ρόζενφελντ, Ζαν-Τσάρλς, Τζάκσον 13(2), Άντερσεν, Κάσανγκ, Σανγκαρέ 2, Πάιτι 13(2), Μπάντερ 5(1), Νίβινς 18, Σάι 19(1), Τζόσεφ 3

Άρτλαντ(Μακόι): Μακγκρέι 5(1), Κίνγκ 7, Σγουάρτζ, Ντόρεθ 3(1), Χόλστον 14(3), Σέιφερθ 10, Γκρουνέιντ, Τόμας 14(4), Γκρέιβς 10(2), Χιλ 11(3), Χόρνερ 4, Τόπερτ 5(1)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτα απλώς νικούσε εύκολα, στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως έκανε…πάρτι! Ο λόγος για την Ρόμα που με ρεσιτάλ τριπόντων (16/29 και 55%) “σκόρπισε” την Σαρλερουά με 100-69. Το σερί των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στο εντυπωσιακό 30-13! Κορυφαίος για τους Ρωμαίους, σε ένα παιχνίδι που δεν επιδέχεται παραπάνω σχολιασμού αφού το σκορ τα λέει όλα, ήταν ο Τζόουνς με 19 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους “διασώθηκε” ο Πέητζ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 50-37, 70-56, 100-69

Ρόμα (Νταλμόντε): Εζίμ 15(2), Τρισέ 11(3), Τζόουνς 19(4), Ντ’ ερκολέ 10(2), Σαντρί 6(1), Ντε Ζέου 2, Κούσεβ, Γκίμπσον 10(2), Στίπσεβιτς 10 (2), Μόργκαν 17, Πούλαζ

Σαρλερουά (Στας): Πέητζ 16, Μπέγκιν 2, Λάμποτ, Κόλινς 15(2), Σγουάρτζ, Ζαντίν 5(1), Ενομπακαρέ 2, Μουκούμπου 14(4), Φούσεκ, Βάις 15, Χάτσερ

Το καλό της πρώτο ημίχρονο, στο οποίο απέκτησε τη διαφορά που τελικά καθόρισε το υπέρ της αποτέλεσμα (49-40), κρατά η Νίμπουργκ, η οποία υπέταξε την Νανσί με 89-80. Οι Γερμανοί αρκέστηκαν στο να διατηρήσουν τη διαφορά στα συγκεκριμένα επίπεδα, προκειμένου να πάρουν την νίκη που ήθελαν, προκειμένου να αναρριχηθούν στη δεύτερη θέση. Ουάσινγκτον (16 πόντοι) και Άνταμς (22 πόντοι), ξεχώρισαν από αμφότερες τις πλευρές.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 49-40, 66-58, 89-80

Νίμπουργκ (Κεμζούρα): Μπέντα 12, Ραΐβιο 8 (2), Ουάσινγκτον 16, Χρούμπαν 7 (1), Ουέλς 9 (1), Χούσκα, Σίμμονς 8, Μπάρτον 6 (2), Μπαρνς 11, Κρις, Στουτς 12, Πομικάλεκ

Νανσί (Βάις): Μπιγκότ 2, Φάλκερ 11, Σενέ 3, Γκλαντίρ 17 (3), Άνταμς 22 (4), Τόμας, Ίνγκλις 3 (1), Σι 2, Ράιντ 11, Ζιανβένι 11

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο (47-49) η Όλντερμπουργκ έδειχνε ικανή οτί μπορεί να κερδίσει στην Ισπανία όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σεβίλλη αποκατέστησε την τάξη και επικράτησε της αντιπάλου της με 68-59. Για τους νικητές διακρίθηκαν ο Μπίαρς και ο Ουρτασούν με 13 πόντους έκαστος ενώ για τους ηττημένους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τσάμπ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-28, 47-49, 68-59

Σεβίλλη(Ροθ): Μπίαρς 13(2), Θέιμς 6, Ουρτασούν 13(2), Ραντίσεβιτς 8, Πορζίνγκις 12(2), Γκαλάρντο, Μάλβιν 8, Ερνανγκόμεζ, Οριόλα 2, Γουάτς, Ροντρίγκεθ 4

Όλντερμπουργκ(Μακόφσκι): Κράμμερ 10, Γουέαρ 9(1), Ζιένερ 2, Στάκεϊ, Τσάμπ 16, Σμέλντερς 4, Λόκχαρτ, Πόλντινγκ 7(1), Αλεξάντροφ 6, Νιούμαν 5

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Δεν πέταξε στα “σπουπίδια” τη σπουδαία νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Χίμκι η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, καθώς κέρδισε άνετα με 81-61 της Ζολνόκι Ολάι, παίρνοντας και τη διαφορά από το πρώτο ματς. Το παιχνίδι κρίθηκε μεταξύ 10ου και 30ού λεπτού, όταν και οι Ρώσοι, με επιμέρους σκορ 51-27, “εκτόξευσαν” τη διαφορά και πήραν το “διπλό” αποτέλεσμα που ήθελαν, καλύπτοντας έτσι το χαμένο έδαφος των πρώτων αγωνιστικών. Μεγάλο ματς έκανε ο Χοτζ με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Λόραντ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 45-26, 68-43, 81-61

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Καράσεφ): Κούλαγκιν 9 (1), Λαζάρεφ 4, Γκόρντεεφ 2, Κόστσεεφ 2, Κουζιάκιν, Τζόουνς 13 (1), Κομόλοφ, Βίκροφ 9, Μπορόβνιακ 6, Χοτζ 20 (3), Βάλιεφ 2, Λάντρι 14

Ζολνόκι Ολάι (Αλέξιτς): Λόραντ 13 (1), Σίνοβετς 7 (1), Κέλλερ 4, Σταϊκόφσκι, Βίτμαν 9 (2), Βοϊβόντα 6, Τοθ, Τζόουνς 8, Μπάντερ 8, Μπρίκιτς 6, Μιλοσεβιτς

Το ματς μεταξύ Ρίγας και Χίμκι είχε ήδη… λήξει από το ημίχρονο, όταν και το σκορ ήταν 36-54. Αργότερα, οι Ρώσοι “χαλάρωσαν”, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν το σκορ σε μονοψήφια διαφορά πόντων, χωρίς, ωστόσο να κάνουν τους φιλοξενούμενους να ανησυχήσουν, με τους τελευταίους να φεύγουν από την πρωτεύουσα της Λετονίας με το τελικό 79-86. Οι Ράις και Κόπονεν ήταν εξαιρετικοί με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν, με διαφορά από τους υπόλοιπους, Ζάκις, Γιάκοβιτς και Ρόμπινσον, με τους πρώτους δύο να έχουν από 17 και τον τελευταίο 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 36-54, 54-66, 79-86

Ρίγα (Μάζουρς): Κομπς, Μεγιέρις 3 (1), Τίμμα 11 (1), Γιάκοβιτς 17 (4), Φολ 6, Στρέλνιεκς 2, Μπέρζινς 8 (2), Κουρουκς, Ρόμπινσον 15, Ζάκις 17, Πασέτσνικς

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 21 (1), Ογκουστίν 10, Πόποβιτς 11 (2), Πατέεφ, Κόπονεν 20 (3), Ιλνίτσκι 8 (2), Μόνια 12 (2), Λοβέρν 4, Τσίσλοφ, Σακάροφ, Σεκελέτο

Βόλτα στην Σλοβενία έκανε η Μπεσίκτας αφού “σκόρπισε” στους πέντε ανέμους την Ολύμπια με 57-80. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διψήφια διαφορά καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Για τους Τούρκους πολυτιμότερος ήταν ο εξωπραγματικός Λόφτον με 27 πόντους και 6 τρίποντα. Από την άλλη, για την ομάδα της Ολύμπια “πάλεψε” ο Όμιτς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 30-42, 42-56, 57-80

Ολύμπια Λουμπλιάνας(Πίπαν): Μαρινέλι 3(1), Χρόβατ 4, Μπρόντικ, Βούσετιτς, Νικόλοφ 9(1), Μάκοβιτς 4, Όμιτς 16, Πρέπελιτς 3, Μαρίνοβιτς 12(3), Κανάσεβιτς 6

Μπεσίκτας(Καντεμίρ): Λόφτον 27(6), Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Τουντσερί 2, Ερντενίζ, Ολάντ 6, Ατσούρ 13(2), Τζόνσον 6, Άρμστρονγκ 4, Μπρόκοφ 6(2), Μπαράμοβιτς 7(1), Σένλι 7

E’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Λιέτουβος Ρίτας κατάφερε να πάρει την μεγάλη νίκη στην Σερβία κόντρα στην Παρτιζάν επικρατώντας με 76-85. Το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο (16-16), στην υπόλοιπη διάρκεια του είχε την Λιθουανική ομάδα σε θέση οδηγού με μικρές διαφορές. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, η ψαλίδα άνοιξε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στην τελική νικη. Για τους νικητές πολυτιμότερος ήταν ο Καβαλιάουσκας με 23 πόντους ενώ ο πρώην “ερυθρόλευκος” Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους σημείωσε 17 πόντους. Για την ομάδα του Βουγιόσεβιτς διακρίθηκε ο Μακβάν με 22.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-38, 58-64, 76-85

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 8(2), Μούριτς 14, Μαρίνκοβιτς 3(1), Ντάλο 2, Μιλουτίνοβ 8, Μακβάν 22(1), Γκάγκιτς 8, Άντριτς 6 (2), Μιλουτίνοβ 5, Μπεζμπράντικα, Μπογκντάνοβιτς, Σάλιτς

Λιέτουβος Ρίτας (Σέσκους): Λέσλι 12(1), Νταμπράουσκας, Γιασκεβίτσιους 8, Λουκάουσκις, Μπαρόν 2, Σέσκους, Βαλέικα, Γκετσεβίτσιους 17(2), Ορέλικ 21(4), Καβαλιάουσκας 23, Μόζερ 2

Μπορεί, μέσα στην έδρα της, η Ασεσόφτ Πλοιέστι να έδειξε αρχικά ότι ήλεγχε τον αγώνα (26-20 στο 10′), όμως με ένα “κρεσέντο” των φιλοξενούμενων μετά, η διαφορά “εκτοξεύθηκε” υπέρ τους κι έτσι, χάρη στο τελικό 79-96, έφτασαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στην απίστευτη παραγωγική βραδιά των Ρώσων,”όργια” έκαναν οι Τρέιβις και Κάλπεπερ με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μοχάμεντ με 19 πόντους “διασώθηκε” από τους Ρουμάνους. Ο Μιχάλης Πελεκάνος δε σκόραρε, ενώ είχε 4 ριμπάουντ και ένα λάθος σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-51, 61-77, 79-96

Ασεσόφτ Πλοιέτσι (Αρναούτοβιτς): Σιάρτο, Πελεκάνος, Λάμποβιτς 9 (1), Μπουρλάτσου 3 (1), Μπράουν 11 (1), Μοχάμεντ 19, Ντουγκάρου, Λι 11, Κούπερ, Φλάουερς 8 (2), Ρουνκάουσκας 6 (2), Χέις 12 (2)

Κράσνι Οκτιάμπρ (Μπάουερμαν): Ζαμάνσκι, Κομισάροφ 6 (1), Βαζόρουεφ, Βίκτορ 9, Τρέιβις 25 (1), Πονκρασόφ 11 (1), Λίγκινς 12, Κινγκ, Κάλπεπερ 23 (4), Λικχολίτοφ 2, Κάζιν 8

Μεγάλο “δίπλο” πέτυχε η Μπάνβιντ μέσα στην Ιερουσαλήμ νικώντας την Χάποελ με 78-82.  Οι γηπεδούχοι παρόλο που είχαν την πρωτοπορεία σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα στο τέλος λύγισαν από τους Τούρκους, οι οποίοι με σερί 18-26 στη τελευταία περίοδο έφτασαν στην τελική επικράτηση. Για τους νικητές διακρίθηκαν ο Ντέιβις με 20 πόντους και ο Ρόουλαντ με 19. Στην αντίπερα όχθη, “πάλεψε” ο Ράιτ για την ομάδα του Ισραήλ με 21 πόντους, χωρίς όμως να μπορεί να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 60-56, 78-82

Χάποελ(Φράνκο): Γκάφνεϊ 3, Μάγιαν, Άριελ, Κίτσεν 10, Ελιγιάχου 15, Τζόουνς 9, Χαλπερίν, Τίμορ 3(1), Γκαρ Άρι, Ράιτ 21(3), Γκρίν 4, Σμίθ 13(1)

Μπάνβιντ(Λούκιτς): Βεσέλογλου, Ρόουλαντ 19(1), Γκεσίμ, Κάνταν, Έτζ, Ντέιβις 20(2), Μεχία 5(1), Βερεμένκο 10, Σίμονς 16(2), Ντραγκίσεβιτς 12, Μουτάφ, Οζέρ

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτησε “γκάζι” στο τρίτο δεκάλεπτο, κι έκτοτε δεν ανησύχησε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, κερδίζοντας με 78-68 τη Ζιελόνα Γκόρα. Παρότι συνάντησαν σθεναρή αντίδραση από τους Πολωνούς για ένα ημίχρονο (39-45), βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, και μάλιστα ιδανικά, καθώς πέτυχε επιμέρους σκορ 26-11 στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι. Η τριάδα Μπράουν (17 πόντοι), Βορόνοφ (16 πόντοι) και Ντιλέινι (15 πόντοι) οδήγησε την ομάδα του Μπαζάρεβιτς προς την επιτυχία, ενώ οι Χριτσάνιουκ και Ζαμοΐσκι διακρίθηκαν από τους φιλοξενούμενους, με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαζάρεβιτς): Ντιλέινι 15 (3), Ράντολφ 10 (2), Γκριγκόριεφ 10 (1), Μπράουν 17, Μάιλς, Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ 2, Βορόνοφ 16 (2), Ζούμπκοφ, Ζουκανένκο 6 (1), Κουρμπάνοφ 2

Ζιελόνα Γκόρα (Άνταμεκ): Πέλκα, Σελ 5 (1), Ζίβερτ, Τράουτμαν 5, Μπαρτ 3, Τσάνας, Χόσλι 9, Κούτσαρεκ 5 (1), Τζόνσον 4, Χριτσάνιουκ 19, Ζαμοΐσκι 14 (4), Κόζαρεκ 4

Απόλυτη κυρίαρχος στο “ματς επιβίωσης” με τη Βέντσπιλς, ήταν η Μπούντουτσνοστ. Η ομάδα του Μαυροβουνίου, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (17-18), πήρε προοδευτικά τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, μιας και στις επόμενες περιόδους ήταν πάντα μπροστά στα επιμέρους σκορ, φτάνοντας στο τελικό 87-69. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο πολύπειρος Ομάρ Κουκ με 15 πόντους και 16 (!) ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βάιρογκς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 46-41, 70-59, 87-69

Μπούντουτσνοστ (Γιόβοβιτς): Κουκ 15 (2 τρίποντα, 16 ασίστ), Σέχοβιτς 11 (2), Ντάσιτς 12 (1), Πλάνινιτς 6, Σούμπιτιτς 11, Κάραπιτς, Σέεχει 10, Βίτκοβατς 13, Πόποβιτς 9 (3), Ιβάνοβιτς, Καπίν, Ρίκιτς

Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Μπάρνις 2, Λεγιασμάιερς, Κάνμπεργκς, Βάιρογκς 16 (3), Άτε 12 (2), Μπουτιάνκοφς 3 (1), Γκάλμπις 14 (3), Γκραζούλις, Πάινερς 3, Τσάτμαν 9 (1), Μάιερς 2, Γκραντ 8