Δράση για την αγωνιστική στο Last-16 του Eurocup σήμερα με τρεις ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις!

Πριν από λίγο στην Ρίγα, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στην παράταση, η Βαλένθια κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί της (μετά και της 2 συνεχόμενες ήττες από Μπιλμπάο, εντός και εκτός έδρας), κερδίζοντας εκτός έδρας, με 103-96 (9090 κ.α.) και ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με την ομάδα της Ρίγα.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με το εμφατικό 30-13 και τον Τζάνισνοξ να έχει ήδη 10 πόντους για την ομάδα της Ρίγα. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες της Βαλένθια έδειξαν να συνέρχονται σιγά σιγά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με -11 (49-38 ημίχρονο). Με τον ίδιο ρυθμό το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, ροκανίζοντας και άλλο την διαφορά, προβληματίζοντας την Ριγα (70-67 περίοδο).

Με την αναμέτρηση να έχει εξελιχθεί σε ντέρμπι, στα τελευταία 7” ο Ρίμπας της Βαλένθια, με λέι απ έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ενώ αστόχησε στο τρίποντο για την νίκη ο Τζάστιν Ντόελμαν! Πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πανηγυρίσουν την νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο, βάζοντας… “φωτιά” στον J όμιλο!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ρόουλαντ Eρλ με 29 πόντους (7/10 δίπ., 4/11 τρίπ., 3/4 β., 6 ριμπ.), ενώ για τους νικητές ο Τζάστιν Ντόελμαν με 23 πόντους (3/12 δίπ., 4/4 τρίπ., 5/5 β., 8 ριμπ.).

Στο παιχνίδι των… τελευταίων η Ζιελόνα Γκόρα κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στον Κ όμιλο, κερδίζοντας εκτός έδρας την Καχασόλ, με 85-81, αφήνοντας την για 5ο σερί αγώνα, μακριά απο την νίκη!