Αν και βρήκε απέναντί της το τρομερό δίδυμο των Nurkic και Musa, οι οποίοι τελείωσαν την αναμέτρηση πετυχαίνοντας αθροιστικά 39 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η Εσθονία κατάφερε να κερδίσει τη Βοσνία με 102-89 εκτός έδρας και να φτάσει στη δεύτερη νίκη της στα δείγματα γραφής της κατά το φετινό καλοκαίρι.

Συγκεκριμένα, όλη η δουλειά για την αντίπαλο της Εθνικής μας ομάδας μπάσκετ στο επερχόμενο Ευρωμπάσκετ του Μιλάνου έγινε στην τρίτη περίοδο όταν σκοράροντας 33 ολόκληρους πόντους (13-17 σουτ, 5-6 τρίποντα) και δεχόμενη μόλις 12 (2-15 σουτ, 1-3 τρίποντα) κατάφερε να ξεφύγει για τα καλά στον πίνακα του σκορ μετατρέποντας το 47-46 του ημιχρόνου σε 59-79 στο 30′!

Θυμίζουμε ότι η Εσθονία θα συναντήσει την Ελλάδα στο επερχόμενο Ευρωμπάσκετ στις 8 Σεπτεμβρίου για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-46, 59-79, 89-102

1. Βοσνία: Nurkic J. 18 (3), Musa D. 21 (2), Roberson J. 11 (1), Vrabac A. 10, Lazic A. 12 (1), Halilovic M. 6, Gegic A. 10 (2), Atic E., Campara S., Kamenjas K. 1, Penava A.
  2. Εσθονία: Hermet K. 12 (3), Kriisa K. 16 (3), Kullamae K. 14 (4), Drell H. (10), Vene S. 6 (2), Raieste S. 9, Tass M. 4, Treier K. 7 (1), Sokk S. 3 (1), Dorbek M., Kitsing K.