Η VIillerbanne πήρε την πρώτη της νίκη στο Γαλλικό πρωτάθλημα κερδίζοντας την πρωτοπόρο μέχρι τώρα Bourg με το εμφατικό σκορ 102-84

Με ένα σερί 8-0 και με μπροστάρη το Fall (6 πόντοι)  η Villerbanne  προηγήθηκε της  Bourg.   Η  Bourg αν και μείωσε τη διαφορά στους 5 ( 8-3) δεν κατάφερε να αντιδράσει στην Vilerbanne τελειώνοντας το δεκάλεπτο χάνοντας με 13 πόντους ( 31-18).

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τον Villerbanne να επιβάλλει τον ρυθμό της και με κύριο  στην επίθεση τους   Obasohan κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με +14 (55-41).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Villebanne να αυξάνει σταδιακά την διαφορά στους  20 πόντους (81-61) αναλαμβάνοντας δράση ο Fall  και ο Lighty ( 5 πόντοι έκαστος).  Η Bourg στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ με προσπάθειες του Benitez  και του Floyd που είχαν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο η Villerbanne έκανε συντήρηση της διαφοράς των 20 πόντων κερδίζοντας το παιχνίδι με 102-84.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο  Youssoupha Fall που σε  22  λεπτά είχε 20  πόντους (9/10 δίποντα) 7 rebound και +17 στο ranking. Από τους ηττημένους διακριθείς παίκτης ήταν ο Jordan Floyd με 15 πόντους (5/9 δίποντα  σε 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 24-23, 26-20, 21-23