Παρά το γεγονός πως ο Shengelia ήταν εξαιρετικός και σταμάτησε στους 27 πόντους , τα 6 ριμπάουντ και τις 4 ασίστ, η Γεωργία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση ούτε της Πολωνίας (76-87) στον τρίτο και τελευταίο της αγώνα στο Ακρόπολις και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι για ακόμα μια φορά.

Ουσιαστικά, αν και το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι και το ημίχρονο (41-40), με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να έχει κιόλας έστω και ελαφρώς το προβάδισμα, η 3η περίοδος έκρινε εν ολίγοις την έκβαση της αναμέτρησης.
Συγκεκριμένα, οι Πολωνοί κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους σκορ της τάξης του 6-20 μέχρι το 26′ αλλά και 7-22 μέχρι και το 28′, παίρνοντας στα χέρια τους όχι μόνο το προβάδισμα αλλά και τα ηνία της συνάντησης -ξεφεύγοντας πολλάκις ακόμα και με διψήφιες αποχρώσεις στον πίνακα του σκορ!

Για τους νικητές, που είναι πλέον στη 2η θέση του θεσμού με δύο νίκες και 5 βαθμούς σε τρία ματς, ο Michalak ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους και 6-11 τρίποντα, ενώ την ίδια στιγμή η τριάδα των Balcerowski, Sokolowski και Cel συνεργάστηκε για 33 πόντους.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μηλαπίδης, Ζιώγας