Αν και δυσκολεύτηκε ενδεχομένως περισσότερο από ό,τι περίμενε, η Real κατάφερε να ξεκινήσει όπως θα ήθελε, με νίκη δηλαδή, τις υποχρεώσεις της στη φετινή ΑCB -με τους Μαδριλένους να αλώνουν την Καταλονία και την έδρα της νεοφώτιστης Girona με 94-88 στην πρεμιέρα της λίγκας.

Ο Mario Hezonja ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την αρμάδα από την πρωτεύουσα, με τον πάλαι ποτέ άσο του Παναθηναϊκού να παίρνει… φωτιά και να τελειώνει τον αγώνα με 23 πόντους (4-8 δίποντα, 5-7 τρίποντα) σε 25 λεπτά παρουσίας -διάστημα κατά το οποίο έκανε καλύτερη την ομάδα του κατά 13 πόντους!
Από κοντά φυσικά και οι Musa και Yabusele, οι οποίοι πέτυχαν από 15 και 17 πόντους με 9-11 δίποντα, 5-11 τρίποντα και 3-7 βολές, βάζοντας το δικό τους ξεχωριστό λιθαράκι στο διπλό της ομάδας τους -η οποία εκτελώντας με το… φονικό 56% σε 25 τρίποντα μέχρι και το 30ο λεπτό, όταν και είχε πετύχει ήδη 69 πόντους σε 63 κατοχές επισφράγισε από νωρίς ουσιαστικά το θετικό ξεκίνημα.

Από την άλλη μεριά, με κύριους πρωτεργάτες τους Taylor και Gasol που κινήθηκαν στα όρια του τριπλ νταμπλ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αντίστοιχα), οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και κατόρθωσαν να επιστρέψουν ακόμα και στους 4 πόντους (72-76) στο 34ο λεπτό -βάζοντας… φωτιά στο ματς! Ωστόσο, ξέμειναν σύντομα από δυνάμεις και εμπειρία κόντρα στη φιναλίστ στον περσινό τελικό της EuroLeague…

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-45, 57-69, 88-94