Το ματς της δεκαετίας στο… FIBA Basketball και βάλε. Η Γερμανία λύγισε με 113-111 στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό τις ΗΠΑ το απόγευμα της Παρασκευής (8/9) και πέρασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 γράφοντας ιστορία σε ένα από τα καλύτερα ματς όλων των εποχών!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν με μια μόνο λέξη επικό. Πως αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δηλαδή ένα μέρος όπου μπήκαν συνολικά 119 πόντοι από τις δύο ομάδες, η διαφορά ήταν μόλις στον έναν πόντο (60-59 υπέρ των ΗΠΑ), υπήρχαν εννιά ισοπαλίες αλλά και 13 προσπεράσεις στον πίνακα του σκορ και που οι δύο αντίπαλοι άγγιξαν το 60% έκαστος εντός πεδιάς και το 50%+ από την περίμετρο; Και όλα αυτά χωρίς να γίνει η παραμικρή αναφορά στο ξέφρενο ρυθμό του ματς που θύμιζε ΝΒΑ όχι μόνο από πλευράς Team USA…

Αν και το ματς συνέχιζε να πηγαίνει πόντο πόντο και μετά την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, η Γερμανία ήταν αυτή που με όπλο της αφενός τη μαγική τριάδα των Theis, F. Wagner και Obst, που έκανε τα πάντα στο παρκέ εκτός του ότι σκόραρε 58 πόντους, αλλά και την απίθανη ευστοχία της (13-22 σουτ, 5-10 τρίποντα στην 3η περίοδο) άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ μπαίνοντας μάλιστα με διψήφιο προβάδισμα στην 4η περίοδο (84-94).

Ο ρυθμός και η αποτελεσματικότητα των Πάντσερ δεν έλεγε να πέσει ούτε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ -πριν πετύχει ο Reaves ένα τεράστιο τρίποντο για το 99-106 στο 36′, με τον Edwards με 1-2 βολές να φερνει τις ΗΠΑ στους 100 πόντους για το 100-106.

Ο αστέρας των Timberwolves πήρε… αέρα και τιμώρησε με ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή τους Γερμανούς, που έριξαν το pace τους πηγαίνοντας ακαρπα στο σετ παιχνίδι χάνοντας διαφορά της τάξης των 12 πόντων μέσα σε λίγα λεπτά (103-106 στο 37′). Ο Reaves στη συνέχεια με 2-2 βολές έφερε το ντέρμπι μια στον πόντο (107-108 στο 39′).

Το τι ακολούθησε στη συνέχεια δεν… περιγράφεται. Αρχικά οι Obst και Schroder με δύο jump shots (ένα τρίποντο και ένα mid range) έφεραν τη Γερμανία στο 107-113 με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, με τις ΗΠΑ να αποτυγχάνουν να γυρίσουν το ματς στα εναπομείναντα λεπτά με μοιραίο τον Edwards που έκανε στο τέλος ένα φθηνό λάθος…

Τα Δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.