Η… παράδοση των γηπεδούχων καλά κρατάει στους φετινούς Τελικούς του πρωταθλήματος Ιταλίας, με την Armani Milano να ξεπερνάει τις δύο σερί ήττες στη Bologna από την Virtus και να ανακτά το προβάδισμα στην εν λόγω σειρά με 2-2 στις νίκες μετά και το σημερινό (19/6) 79-72.

Αν και το ματς από ένα σημείο και μετά στην 3η περίοδο έδειχνε να ξεφεύγει για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +13 σε κάποια στιγμή στα μέσα του εν λόγω δεκάλεπτου, η ομάδα του Sergio Scariolo έβγαλε τη δική της αντίδραση και πολύ σύντομα κατάφερε να ροκανίσει την απόσταση με κύριους πρωτεργάτες τους Bellineli με 17 πόντους και Cordinier με 14.

Ωστόσο, η Armani βρήκε τις λύσεις και πάλι προς το φινάλε και κατόρθωσε παίρνοντας 22 πόντους από τον ασταμάτητο Shields αλλά και 13 πόντους μαζί με 12 ριμπάουντ από τον Melli να φτάσει σε άλλη μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 42-37, 59-54, 79-72