Λίγες μέρες μετά την οριακή ήττα στην παράταση από το Πουέρτο Ρίκο, το Νότιο Σουδάν απάντησε με μια δική του νίκη επί της Κίνας του Sasha Djordjevic (89-69) φτάνοντας στο πρώτο του ροζ φύλλο τόσο στον 2ο όμιλο του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 όσο και γενικότερα σε τελική φάση Μουντομπασκετ παραμένοντας την ίδια στιγμή ζωντανό στη μάχη της πρόκρισης.

Μπορεί επί της ουσίας το Νότιο Σουδάν να ήταν η καλύτερη ομάδα του παρκέ, καθώς έχοντας από νωρίς σε καλή ημέρα τον νατουραλιζέ Jones (7 πόντοι και 3 ασίστ μέχρι το 9ο λεπτό) αλλά και το χέρι της από το τρίποντο (6-10 στην 1η περίοδο, 9-18 γενικά στο πρώτο μέρος) κατάφερε να ξεφύγει τόσο με 12-19 και 14-22 στο φινάλε της 1ης περιόδου όσο και ακόμα και με 11 πόντους (31-40) λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η Κίνα βρήκε 6 τρίποντα (4-6 στην 2η περίοδο) και με το δίδυμο των Anderson (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Zhao Rui (10 πόντοι) να βγαίνει μπροστά έκλεισε μόλις στο -4 (40-44) το πρώτο ημίχρονο.

Μετα την ανάπαυλα, ακόμα και αν η Κίνα με πρωταγωνιστή τον Anderson (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) πλησίασε δις ακόμα και στον πόντο, το μέγεθος και η δυναμική των Αφρικανών έκανε τη διαφορά και με 4 επιθετικά ριμπάουντ σε 8 χαμένα σουτ, 6 κερδισμένα φάουλ για βολές αλλά και με 3-6 τρίποντα στην 3η περίοδο μπήκε στην 4η με αέρα 10 πόντων (53-63) φτάνοντας τελικά σε μια ιστορική και πολύτιμη επικράτηση.

Τα Δεκάλεπτα: 14-22, 40-44, 53-63, 69-89

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.