Με το δεξί μπήκε στον όμιλο του θανάτου, τον 8ο, του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 η Λετονία, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στο Λίβανο και επικρατώντας με 109-70 τελικά περιμένει με αγωνία την έκβαση του μεγάλου ντέρμπι μεταξύ των Καναδά και Γαλλίας αργότερα. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη της νίκη διαχρονικά σε Μουντομπασκετ.

Η αρχή έγινε για τους δίχως τον Kristaps Porzingis Λετονούς ήδη από το πρώτο μέρος, όταν γράφοντας 27 και 28 πόντους, αντίστοιχα, στην 1η και την 2η περίοδο εκτελώντας με 64% εντός πεδιάς και με 52% σε 21 τρίποντα έχοντας μοιράσει 16 ασίστ σε 21 καλάθια για μόλις δύο λάθη την ίδια στιγμή που πήρε 27 πόντους από τους Bertans και Smits καθάρισε από νωρίς επί της ουσίας το ματς ξεφεύγοντας ακόμα και με 25 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (55-30) χάρις σε ένα φοβερό 12-0 σερί στα τελευταία λεπτά του.

Όσον αφορά τώρα το ελληνικό ενδιαφέρον, για την Λετονία, που μέχρι και το 32′ ήταν φλογερή με 15-30 τρίποντα και 85 πόντους ενεργητικό ενώ άγγιξε το ρεκόρ των 24 εύστοχων μακρινών σουτ γράφοντας 18 σήμερα, ο Kurucs έγραψε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Τα Δεκάλεπτα: 27-17, 55-30, 82-48, 109-70

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.