Με το δίδυμο των Dubljevic των Perry να είναι σε τρομερό φεγγάρι, το Μαυροβούνιο κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο φετινό Eurobasket 2022 μετά και την άνετη νίκη με 76-70 κόντρα στο Βέλγιο. Πλέον, οι δύο ομάδες του 1ου ομίλου είναι αμφότερες στο 1-1 μετά από δύο παιχνίδια.

Το σημείο που τα έκρινε όλα δεν ήταν άλλο από την 3η περίοδο, όταν έπειτα από ένα πολύ κλειστό αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ πρώτο ημίχρονο, το Μαυροβούνιο σκόραρε 31 ολόκληρους πόντους και κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 18 πόντους στο 30ο λεπτό (68-50) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Για τους νικητές, ο Dubljevic ήταν τρομερός με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από κοντά κινήθηκε τόσο ο Perry με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ όσο και ο Mihailovic με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά, για το Βέλγιο που σπάζοντάς τα από την περίμετρο και χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ δεν είχε ιδιαίτερη τύχη, ξεχώρισε μονάχα ο Obasohan με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 68-50, 76-70

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.