Τα βρήκε σκούρα αλλά στην παράταση ενός μεγάλου ματς η Νέα Ζηλανδία τα κατάφερε κόντρα στην Ιορδανία του 39αρη Hollis Jefferson, επικράτησε με 94-87 για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 και πηγαίνει με μεγάλη ψυχολογία στον τελικό με την Ελλάδα το μεσημέρι της Τετάρτης (30/8 – 15.45), σε ένα ματς όπου όποιος κερδίσει θα περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με τους Delany και Leafa να βγαίνουν μπροστά από νωρίς και να γράφουν τους 19 από τους πρώτους 21 πόντους της χώρας τους, η Νέα Ζηλανδία των 5-7 τριπόντων στην 1η περίοδο εκκίνησε από νωρίς κάνοντας κουμάντο στον πίνακα του σκορ περνώντας μπροστά τόσο με 12-6 και 18-12 όσο και με 21-14 λίγο αργότερα. Η είσοδος του Hollis Jefferson ωστόσο στο παρκέ (9 πόντοι) γρήγορα επανέφερε την ισορροπία (21-18 στο 10′, 24-22 στο 12′) για την Ιορδανία των 5 λαθών στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ραγδαία ευστοχία της Νέας Ζηλανδίας από την περίμετρο ωστόσο συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο (4-8 τρίποντα στην 2η περίοδο, 9-15 τρίποντα γενικότερα) και σε συνδυασμό με το γεγονός πως τιμώρησε κάθε ένα από τα 10 πλέον αντίπαλα λάθη με εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο δεν άργησε να ξεφύγει ξανά στον πίνακα του σκορ πριν μπει στα αποδυτήρια με 9 πόντους διαφορά (46-37) ενώ είχε ξεφύγει νωρίτερα ακόμα και με 12 πόντους (42-30) κόντρα στην Ιορδανία που είχε μόλις 3 διαφορετικούς σκόρερ.

Η Ιορδανία ανέβασε κατά κόρον την απόδοσή της μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και κυριαρχώντας κάτω από τις δύο ρακέτες με έξι περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 11 χαμένα σουτ αλλά και με 4 κλεψίματα/τάπες αθροιστικά έφτασε στο σημείο να να επιστρέψει από το -10 και το -11 ακόμα και στους 5 πόντους σε τρεις διαφορετικές περιστάσεις. Ωστόσο, οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα δύσκολο γκολ φάουλ του Ili (10 πόντοι, 8 ασίστ) έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με οκτώ πόντους (65-57).

Με την τριάδα όμως των Hollis Jefferson (29 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ibrahim (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Duverioglou (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να κάνει τα πάντα στο παρκέ, η Ιορδανία έκανε το ματς ντέρμπι για τα καλά πλησιάζοντας στον πόντο με ένα μεγάλο σερί στην 4η περίοδο (77-76 στο 37′) -με τους δύο πρώτους όμως να χάνουν πολλές ευκαιρίες για το προβάδισμα στη συνέχεια.

Ο Ili με ένα μεγάλο καλάθι και μια ασίστ όμως ξανά μπροστά τη χώρα του αλλά είχε υπολογίσει χωρίς τον Hollis Jefferson που με ένα έμμεσο τρίποντο αρχικά και ένα τρίποντο και φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση έφερε το ματς στο 85-85 με ελάχιστα δευτερόλεπτα για το τέλος του ντέρμπι φτάνοντας τους 38 πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ωστόσο η Νέα Ζηλανδία βρήκε τις λύσεις και την απαραίτητη ψυχολογία φτάνοντας σε μια απαιτούμενη νίκη πριν την Ελλάδα.

Τα Δεκάλεπτα: 21-18, 46-37, 65-57, 94-87

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.