Με την τριάδα των Cruz (27 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Jaimes (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Ibarra (16 πόντοι, 7 τρίποντα), τον Stoll να κόβει και να ράβει (14 πόντοι, 9 ασίστ) και την έλλειψη άγχους να οδηγεί σε 13 εύστοχα τρίποντα μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το ήδη αποκλεισμένο τόσο από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024 όσο και από το Προ-Ολυμπιακό Τουρνουά κέρδισε τη χθεσινή (30/8) αντίπαλο της Ελλάδας, τη Νέα Ζηλανδία, με 108-100.

Οι Ωκεάνιοι ήταν πολύ καλοί για άλλη μια φορά από την περίμετρο με 14-34 μακρινά σουτ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά και με 16-39 μέχρι και το ύστατο λεπτό αλλά όντας κουρασμένοι και από το μεταξύ μας πριν από λιγότερες από 24 ώρες δεν κατάφεραν να βρουν ποτέ λύση στα της επίθεσης των Μεξικανών, που είχαν πετύχει 57 πόντους ήδη από το πρώτος μέρος αλλά και σχεδόν 80 (78 για την ακρίβεια) μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου.

Τα Δεκάλεπτα: 22-31, 41-57, 68-78, 100-108

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.